spiral.gen.tr https://www.spiral.gen.tr Spiral, Spiral Nasıl Takılır ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2020, spiral.gen.tr Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Anestezi İle Spiral Takılması https://www.spiral.gen.tr/anestezi-ile-spiral-takilmasi.html Fri, 16 Nov 2018 14:22:59 +0000 Anestezi ile spiral takılması, rahim içine takılan spiral dünyada ki en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ve maliyeti oldukça düşük bir korunma uygulamasıdır. Spiral rahim içindeki boşluğa yerleştiril Anestezi ile spiral takılması, rahim içine takılan spiral dünyada ki en güvenli doğum kontrol yöntemlerinden biridir. Ve maliyeti oldukça düşük bir korunma uygulamasıdır. Spiral rahim içindeki boşluğa yerleştirilmek için tasarlanmıştır. Plastik gövdeli ve bu gövdenin üzerine sarılı bakır bir telden oluşur. Aşağı yukarı 5 yıla kadar rahim içinde koruyuculuk etkisi göstermektedir. Ve spiralin takılması yada çıkarılması işlemi mutlaka uzman bir kadın doğum doktoru tarafından gerçekleştirilmelidir. %99 gibi koruyuculuk oranı bulunan spirallerin değişik türleri olmakla birlikte bakır içerikli olanlar çok daha fazla tercih edilmektedir. Spiralin kullanımındaki esas amaç spermlerin yumurtaya ulaşmasının engellenmesidir. Ayrıca spiral, rahim ağzını, rahim içini ve tüplerdeki ortamı spermin yaşamasına uygun olmayan elverişsiz bir ortama dönüştürerek gebe kalmayı engeller.

Spiral rahim içine yerleştirildiği an itibari ile koruyucu özelliğini başlatır. Cinselliğin daha güvenli bir şekilde ve rahat yaşanmasına yardımcıdır. Emzirme döneminde de güvenle kullanılabilmektedir. Çıkarıldığı an itibari ile de etkisini kaybeder. Doktorunuz spirali takmadan önce sizi muayene eder, ve spirali taktırdığınızdan 20 gün içerisinde çok düşük bir ihtimal olmakla birlikte yumurtalık iltihabı şeklinde enfekte olabilirsiniz. Eğer spirali taktırmadan önce devam eden aktif bir enfeksiyon durumunuz var ise doktorunuz gerekli muayene sonucu bunu belirleyerek tedavinizi gerçekleştirir sonrasında spiralinizi takar. 

Spiral nasıl takılır ve anesteziye ihtiyaç duyulur mu

Spiral jinekolojik muayene ile ve yine jinekolojik muayene esnasında takılır. Spiral takılırken genel anesteziye ihtiyaç yoktur. Lokal anestezi ile çok kolay şekilde takılabilmektedir.İlk olarak doktorunuz jinekolojik muayene ile spiral takılıp takılmayacağını belirler. Kadınların genel olarak çoğunda spiralin takılması ve çıkarılması sırasında yaşanacak bir ağrı endişesi vardır. Çünkü etraftaki spiral deneyimini yaşayan kadınlardan bu şekilde bir ağrı hissi olduğu duyumunu almışlardır. Şundan kesinlikle emin olabilirsiniz ki spiral takıp çıkarılırken kesinlikle kayda değer bir acı yada ağrı vermez. Spiral taktırmak normalde cerrahi bir işlemdir. Zaten işlemden önce doktorunuz sizinle bir görüşme yaparak, spiralin yan etkileri, komplikasyonları ve takılması ile alakalı bilgileri verecektir.

Spiral adet kanamanızın olduğu dönemde takılabilmektedir. Çünkü adet döneminizde iken, rahim ağzı daha yumuşak ve hafif açık durumdadır. Böylece spiral içeri daha kolay tatbik edilir. Ayrıca kadının gebe olmadığı kesinlikle bilinmelidir. Spiral takılması sırasında narkoz gerekli değildir. Fakat küçükte olsa bir acı hissedileceği için rahim ağzı dudaklarına lokal anestezi uygulanmaktadır. Böylece esnetme sırasında hiç bir şekilde acı hissedilmez. Spiral rahime yerleştirilmeden önce gerekli maddeler ile dezenfekte edilir ve dölyatağının ölçüsü alınır. Elde edilen değere göre uygun bir spiral türü ve boyu tercih edilir. Spiral kolları aşağıya katlanmış durumda iken, tatbik borusu yardımı ile dölyatağına itilir tatbik borusu çekilince kolları açılır ve yerine yerleşir. Spiralde  kontrol ipi bulunur ve bu ip rahim boyundan sarkar. Gevşemeyi bilen ve işlem sırasında sakin kalabilen kadınlar işlemin olup bittiğini dahi anlayamaz.

]]>
Hormonlu Spiral Kilo Aldırırmı https://www.spiral.gen.tr/hormonlu-spiral-kilo-aldirirmi.html Sat, 17 Nov 2018 06:36:41 +0000 Hormonlu Spiral Kilo Aldırırmı, spiral doğum kontrol yöntemi için en fazla tercih edilen rahim içi koruyucudur. Hormonlu spiral ülkemizde en çok ticari adı olan  Mirena ismi ile bilinmektedir. Çubuğunda hormon içerme Hormonlu Spiral Kilo Aldırırmı, spiral doğum kontrol yöntemi için en fazla tercih edilen rahim içi koruyucudur. Hormonlu spiral ülkemizde en çok ticari adı olan  Mirena ismi ile bilinmektedir. Çubuğunda hormon içermesinden dolayı hormonlu spiral denmektedir. Etki derecesi normal spiral ile aynıdır. Çubuğunda taşıdığı progesteron hormonu nedeni ile rahim iç dokusunu inceltmek sureti ile etkisi çok daha fazla olmaktadır. Hormonlu spiraller doğum kontrol aracı olmasının dışında adet kanamalarında düzensizlik olan bayanlar için de tedavi edici yani adet kanamalarını düzenleyici olarak kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde adet kanaması normalden çok fazla olan bayanlar da adet kanamasını azaltıcı etkisi ile tercih etmektedir. Sık ve aşırı adet kanaması olanlarda kansızlık tedavisi için ve kanser gibi rahatsızlıklar dada tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Küçük miyomların tedavisinde de kullanılır.

Hormonlu spiral kilo aldırırmı

İçeriğinde progesteron hormonu olması nedeni ile bayanların aklına gelen ilk soru acaba kilo aldırır mı olur. Ve maalesef kulaktan kulağa yayılan durum hormonlu spiralin kilo aldırması gibi genel bir yanılgıdır. Herkes te kesinlikle kilo aldırma özelliği vardır diye yanlış bilinen bir durum söz konusudur.

Öncelikle yapılan gözlem ve araştırmalarda kilo aldırma etkisi gözlenmemiştir. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki hormonlu spirallerin kilo aldırma etkisi kişiden kişiye değişim gösterir. Neden herkes te farklı etki gösterdiğini hemen açıklayalım.

Öncelikle bilmemiz gereken şey herkesin metabolizmasının farklı hızda çalışıyor olmasıdır. Dolayısı ile hormonlu spiral kullanan bir kişi kilo alıyor ise kilo alma nedeni başka sebeplerden olabilmektedir. Hormonlu spiral taktırıp ta zayıflaması hızlanan kişilerde gözlemlenmiştir. Hormonlu spiralin içinde bulunan progesteron hormonu kilo alımına etki etmemektedir. Progesteron hormonunu artırdığından dolayı metabolizmanın yavaşlaması söz konusu olabilmektedir. Yada hormonlu spiral taktırdıktan sonra kilo vermenizde yavaşlama olabilir. Aslına bakarsanız hormonlu spiral kilo aldırır şeklindeki genel bir ifade yerine her kişinin metabolizma hızının ve işleyişinin farklı olduğunu düşünerek kendinizdeki değişimlere ve yan etkilere bakmanız daha doğru olacaktır. Zaten normalde bazı kişilerin metabolizmaları normalde yavaş çalışmaktadır, birde hormonlu spiral kullanımından sonra ek olarak metabolizma biraz daha yavaşlayacağı için kilo alma durumu olabilir. Ama sağlıklı ve dengeli beslenen ve metabolizma çalışması normal hızda devam eden kişilerde hormonlu spiralden dolayı kilo alma durumu söz konusu olmamaktadır. Hareket hızınızı ve egzersizlerinizi artırdığınız sürece hormonlu spiralden dolayı kilo almazsınız. Ama yine de kafanıza takılan sorular için mutlaka doktorunuzla mutabakat halinde olmanızda fayda var.

]]>
Spiral Karın Ağrısı Yaparmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-karin-agrisi-yaparmi.html Mon, 03 Feb 2020 06:07:14 +0000 Spiral Karın Ağrısı Yaparmı, 5-10 dakika süren hafif ve geçici ağrıların normal olabilir. Ağrılar sırasında kramplar gözlemlenebilir. Spiral, rahim içine konan plastikten yapılmış t şeklinde bir araçtır. Spiral takılmad Spiral Karın Ağrısı Yaparmı, 5-10 dakika süren hafif ve geçici ağrıların normal olabilir. Ağrılar sırasında kramplar gözlemlenebilir. Spiral, rahim içine konan plastikten yapılmış t şeklinde bir araçtır. Spiral takılmadan önce bir takım testler yapılarak doktor kontrolü sonucu takılır. Hamileler, dış gebelik geçirmiş ve pelvik enfeksiyon yaşamış kadınlar kullanmamalıdırlar. Spiral en güvenli doğum kontrol yöntemidir. %97-99 daha güvenlidir. 1 yılda 1000 kadından yalnızca ikisinin gebe kaldığı gibi sonuçlar verir.

Modern ve etkin yöntemlerden biri olan spiral hem rahat kullanılması, hem uzun süre boyunca gebelik kontrolü sağlaması hem de istenildiği zaman çıkarılmasıyla birlikte gebe kalınabilmesi sebebiyle popüler bir doğum kontrol yöntemi olmuştur. Fakat spiral döl yatağının içinde gebeliğin riskini düşürse de dış gebeliğe karşı bir etki göstermemektedir.

Spiral takılması işlemi yaklaşık olarak 5 dakika sürer. Basit bir işlemdir. Doktor tarafından öncelikle rahim şekil, duruş ve büyüklük gibi kontroller sağlanır. Uygunluk testi de yapıldıktan sonra özel bir araç yardımı ile rahim ağzından geçirerek spirali rahim içine yerleştirir.

Spiral Karın Ağrısı Yaparmı

Daha önceden de bahsedildiği gibi spiral takıldığı zaman 5-10 dakika süren hafif ve geçici ağrılar gözlemlenmesi normaldir.Bu aşamada krampa benzer bir ağrıda hissedilebilir. Bu ağrılar doktorlar tarafından, bir çok kadın için tahammül edilebilir ağrılar olarak ifade edilmekte olan bu ağrılar çok şiddetli değildir. Bu ağrıların en uzun süre ile 1-2 ay ardından geçmesi beklenir. Çok nadiren görülse de takılma sırasında oluşan şiddetli ağrının da döl yatağının delinmesinden kaynaklandığı söylenebilir. Spiral döl yatağına doğru aşağıya kayarak duvarı zedeleyebilir. Bu ağrı 1-2 saat sürebilir. Bazen de hafifleyerek adet döneminde kanama miktarı artışı ve kanamalar sırasında şiddetli ağrı olarak görülebilir. Fakat spiral takıldıktan sonra karın ağrısının çok şiddetli devam etmesi ve kanamanın olması gibi durumlarda uzman bir doktora başvurulmalıdır. Aşırı kanama durdurulamıyorsa spiral çıkartılmalıdır.
]]>
Spiral Çıkarıldıktan Sonra Kanama Olurmu https://www.spiral.gen.tr/spiral-cikarildiktan-sonra-kanama-olurmu.html Sun, 18 Nov 2018 09:09:01 +0000 Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olurmu sorusuna cevap vermeden önce spiral taktırmanın nedenlerinden bahsetmekte fayda var. İstenmeyen gebeliklerin ve aile planlamasının yapılabilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Ülkemizd Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olurmu sorusuna cevap vermeden önce spiral taktırmanın nedenlerinden bahsetmekte fayda var. İstenmeyen gebeliklerin ve aile planlamasının yapılabilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Ülkemizde doğum kontrol hapı ve prezervatif ile korunma daha yaygın olsa da spiral taktırma yöntemi de tercih edilenler arasındadır.

Eğer spiral takılırken herhangi bir sorun olmadıysa, normal şartlarda spiral hiç bir yan etki göstermemektedir. Ancak takılırken spiral de herhangi bir sorun olmuş ise, çeşitli yan etkilerin görüldüğü de olmuştur. Ara kanama, sürekli kanama, kahverengi akıntı ve rahimde ağrı gibi etkiler görülmektedir. Spiral takılırken adet kanaması dışında çok hafifte kanama meydana gelebilir. Fakat bu az miktarda ve kısa sürmektedir. Spiral takıldıktan sonra ilk regl kanamasından sonra spiralin yerleştirildiği bölgede olup olmadığı uzman bir doktor tarafından ultrasonla kontrol edilmelidir.

Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olurmu; evet kanama meydana gelmektedir. Cerrahi bir müdahale olmuş ise az miktarda kanama olabilmektedir. Ancak bu kanama dikkate değer miktar ve yoğunlukta olmayacaktır. Kişinin Panik yapmasına gerek yoktur.

Spiral nasıl çıkarılır;

Spiral çıkarılması çok zor bir uygulama değildir. Ucunda ipi bulunan, çıkarılırken tutulması için kolaylık sağlaması için bu eklentiyle geliştirilmiş bir araçtır. Kimi durumlarda ip kopar veya spiral rahim ağzına yapışabilir. Bu durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Tabi spiral çıkarma işleminin mutlaka doktorunuz tarafından yapılması gerekmektedir. Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olur mu; cerrahi müdahaleden sonra az da olsa kanama meydana gelir. 

Başka değinilmesi gereken ilave konu da, spiralin sadece doğum kontrol yöntemi olduğudur ve kesinlikle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir etkisi olmadığı söz konusudur. Bu nedenler, çoğunlukla tek eşli kadınlar tarafından kullanılması gerekir. Çağımızda cinsel yolla bulaşan bir çok hastalık bulunmaktadır, bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Ayrıca rahim anomalileri olanlar tarafından da tercih edilmemesi gerekir. Stabil kalabilmesi sağlıklı ve biçimi düzgün rahimlerde mümkündür. Çok fazla doğum yapmış ve yapısal bozukluğu olan rahimlerde çok erken zamanda kaymalar veya etkisiz bir çözüm olarak ortaya çıkma ihtimalleri bulunmaktadır.
]]>
Doğumdan Sonra Spiral Ne Zaman Takılır https://www.spiral.gen.tr/dogumdan-sonra-spiral-ne-zaman-takilir.html Sun, 18 Nov 2018 21:57:47 +0000 Doğumdan sonra spiral ne zaman takılır Spiral genellikle adet döneminin ikinci günü veya üçüncü günü takılabilir. Bunun sebebinin genelde kanalların açık olmasıyla alakalı olduğu düşünülse de, doğru değildir. Adet dön Doğumdan sonra spiral ne zaman takılır Spiral genellikle adet döneminin ikinci günü veya üçüncü günü takılabilir. Bunun sebebinin genelde kanalların açık olmasıyla alakalı olduğu düşünülse de, doğru değildir. Adet döneminde spiral takılmasının sebebi, kadının hamile olmadığından emin olunmasıdır. Ancak kadın hamile olmadığından eminse, spiral adetsiz olunan herhangi bir gün de takılır. Kadınlar spiral taktırırken endişeli olurlar fakat hiçbir şekilde acı hissedilmez. Spiral taktırmak, ne yaşanacağı bilinmediğinden, kadınların korkulu rüyası halini alınmıştır. 15 dakikalık bir işlemdir. 

Doğumdan sonra emziren annelere spiral ne zaman takılır 3 aya kadar, emziremeyen anneler ise üç haftaya kadar tam koruma sağlarlar. Günde 6-7kez emziren bir anne ve adet görmeyen lohusalarda  koruma oranı %98 oranında yüksektir. Sezaryenle doğum yaptıktan sonra, yada normal doğum yaptıktan sonra, altı hafta kadar bekleyip, muayenede bir engel teşkil edilmediği saptanınca, spiral takılabilir. Altı haftadan önce spiral takılması doğru olmaz. Hem rahim büyüktür, geniştir ve hemde hala yaralı olduğundan uygun değildir. Altı haftalık süre içinde rahim kendini toplar, normale döner, küçülür. Bu süre geçtikten hemen sonra sağlık ocaklarında, hastanelerde spiral takılabilir. 

Spiral kullanımı, diğer korunma yöntemlerine oranla, daha yüksek koruma sağlar. Hiçbir korunma yöntemi yüzde yüz koruma sağlamayacağı gibi, spiral kullanımında da tehlikeli durum söz konusu olabilir. O yüzden tüm çiftlerin, ekstra korunması gerektiğini düşünüyorum, kendi adıma. Korunma yöntemleri sadece spiral değildir. Bunun dışında geri çekilme (en tehlikelisi), doğum kontrol hapı, prezervatifle korunma ve üç ayda bir uygulanan iğne yöntemiyle korunma cervical cap ile korunma, fitil ve kremlerle korunma, gerçekleşebilir.

Doğumdan sonra spiral ne zaman takılır  Doğumdan sonra tekrar bebek istemeyen kişilere, 30 yaşın üzerindeyse, tüpleri bağlatma yöntemi de uygulanabilir. Hangi yolu korunmak için uygularsanız uygulayın, adet gecikmesi yaşıyorsanız muhakkak doktora başvurmalısınız. Her spiral bünyeyi kabul etmeyebilir. Kişi spiral düştüğünü çoğu kez anlamaz bile. Spiral taktıran kadınlarda kanama, kasıklarda ağrı, mide bulantısı, halsizlik, kusma gibi durumlar görülebilir. Adet düzensizliğine de neden olabilmektedir. Çok fazla kanamanız yada tam tersi, kanamada azalma görülürse, doktora başvurulmalıdır. Bünye spiral kabul etmediğinden, en kısa sürede çıkarılması önerilir.
]]>
Spiral Kist Yaparmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-kist-yaparmi.html Mon, 19 Nov 2018 03:49:03 +0000 Spiral kist yaparmı, günümüzde bir çok kadının korunma yöntemi olarak kullandığı spiral kişilerin tercih kararıyla uygulanır. Spiral kullanacak ve taktıracak kadınların öncelikle bir kadın doğum uzmanı tarafından bir muay Spiral kist yaparmı, günümüzde bir çok kadının korunma yöntemi olarak kullandığı spiral kişilerin tercih kararıyla uygulanır. Spiral kullanacak ve taktıracak kadınların öncelikle bir kadın doğum uzmanı tarafından bir muayene yaptırmaları gerekir. Genel olarak spirali her bayan kaldıramayabilir. Bu durumun netleşmesi için öncelik jinekolojik muayenesinin gerçekleşmesi gerekiyor. Spiral taktıran kadınların korunma ve çocuk istememe olayının önüne geçilmesi nedeniyle kullanılır. Yapılan küçük bir muayene sonucu doktorunuz uygun görmesi sonucu spiral taktırmanız da bir sakınca yoktur. Spiral takılırken bir çok kadında ufak şikayetler olması gayet olası bir durumdur. Baş dönmesi, tansiyon düşüklüğü gibi geçici şikayetler yaşanır. Ayrıca spiral taktıran kadınlarda kanama şikayetleri görülebilir. Fakat bu şikayetler özellikle kanamanın çok sık tekrarı ve devamı sırasında doktorunuza bildirmeniz gerekir. Çünkü her kadın spiral i taşımayabilir, bu durum normal olarak bilinmektedir. Kadınlarda taktırılan spiral kist yapabilir, bu nedenle takılan spiral in ardından sık, sık kontrollere gidilmelidir. Bir çok kadının taktırdığı spiral in ardından hiç kontrol ve muayene yaptırmaması bilinmektedir.

Günümüzde bu sorunla karşılaşmamak için jinekolojik, muayeneler için kadın doğum uzmanına gitmeniz gerekmiyor. Bu kontrolleri sağlık ocaklarında ebelerin yaptığıda bilinir. Yakın takip edilmesi gereken bu durum için spiral kontrolünün ardından geçen kısa süre kişide uyum sağlamamışsa hemen spiral çıkarılır. Çıkarılmayan spiral kist yapar, uzun süre takılı olan spiral bir çok sorun çıkartabilir. Bazı kadınlarda gayet sağlıklı ve sorunsuz korunma yöntemi olan spiral hiç bir problem teşkil etmez. Hatta kişilerde yıllarca kontrolleri her yıl 1 veya 2 kez olmak üzre yapılması doğacak sorunun önüne geçer. Düzensiz olan kanamalarda etki olabilecek spiral kullanılmamalıdır.

Spiral ne gibi hastalıkların habercisidir. 

Spiral enfeksiyon hastalıkları yapabilir, düzensiz adet kanamalarına sebep olabilir. Çok uzun süre kalan spiral rahim içinde kistler oluşumuna sebep olabilir. Bir çok kadında oluşabilecek yan etkileri vardır spirallerin fakat, bu sorunlar çok uzun süre kontrol yaptırmayan kadınlarda yaklaşık 8 ve 10 yıl arası sürelerde hiç muayene ve kontrol olmaması durumunda sorun çıkar. Bu nedenle olabilecek her tür sorunlar doğmaktadır. İlk takılan spiral karın ağrısı, adet düzensizliği gibi şikayetleri oluşturur ve bunlar spiral yerleşince geçen şikayetlerdir. Bu durumda yeni takılan spiral kist oluşumuna sebebiyet vermez. Korunma yöntemlerinde güven kazanan ve bir çok kadının kullandığı güvenli bir korunma yöntemlerinden biridir. Spiral kist yaparmı bu bir istisnadır, çok nadir görülebilen bir durumdur. Düzenli kontrol yaptıran kadınlarda bu tür şikayetler söz konusu değildir.
]]>
Spiral Sonrası Akıntı https://www.spiral.gen.tr/spiral-sonrasi-akinti.html Tue, 20 Nov 2018 03:20:15 +0000 Spiral sonrası akıntı, Spiral için kısacası doğum kontrol yöntemidir, diyebiliriz. Hamileliğin meydana gelmesini önlemek için rahim içerisine yerleştirilen, şekli T harfine benzeyen tıbbi bir araçtır. Spiral Spiral sonrası akıntı, Spiral için kısacası doğum kontrol yöntemidir, diyebiliriz. Hamileliğin meydana gelmesini önlemek için rahim içerisine yerleştirilen, şekli T harfine benzeyen tıbbi bir araçtır. Spiral ile hamile kalma sadece %1 oranındadır. Günümüzde bakır ve hormonlu olmak üzere iki türü vardır.

Akıntı ise, kısacası sağlıklı tüm kadınlarda ergenlik döneminden menopoza kadar devam eden fizyolojik bir durumdur. Kadınların hemen hemen hepsi akıntı durumuyla karşılaşmışlardır. Akıntı kadınların cinsel ilişki esnasında zevk alıp acı çekmemesini sağlar. Vücudun dengesini koruyabilmesi adına nasıl ki gözdeki göz yaşı, ağızdaki tükürük salgısı, burundaki sümük salgısı gerekli ise akıntı da o derece gereklidir.

Spiral Sonrası Akıntı fizyolojik  yoksa patolojik midir

Akıntının rengi beyaz, açık sarı ise; idrar yaparken ve cinsel ilişki esnasında ağrı yapmıyor ise; kaşıntı, yanma gibi durumlar yoksa bu tür akıntı fizyolojiktir yani olması gereken bir durumdur. Bunun ötesinde rengi koyu sarı, kahverengi, yeşil, peynir gibi şekil alan, kötü koku salan, aşırı derecede ağrı, yanma ve kaşıntı yapan, idrar ve cinsel ilişki esnasında zorluklar çıkaran akıntılar patolojiktir ve mutlaka bir jinekoloğa görünmek gerekir. 

Rahim içerisine takılan araçlar; kadınlarda ara kanamalar, kasık ağrıları, aşırı adet kanamasıyla seyreden adet düzensizliğine sebep olabilmektedir. Bu durum akıntı sayılmamakla birlikte  3-4 ay gibi bir süreç zarfı için normaldir. Rahim içine takılan araca adaptasyon sürecidir. Tabi ki bu durum aşırı derecede ağrı ve yanma yapmıyorsa geçerlidir. Spiral sonrası ağrı ve yanma yapan akıntı enfeksiyon ve vajina çevresi mantarla ilgidir. Kişinin hijyenle alakalı hiçbir sıkıntısı ve şüphesi yoksa ve akıntısı patolojik hal almışsa büyük ihtimalle vücudunun bakıra karşı alerjisi vardır ve bu durumda kadındaki bakır spiral çıkarılmalı hormonlu spiral takılmalıdır.

Ayrıca spiralin spotting denilen lekelenme yapması da normal bir durumdur. Yani kanama yapabilir. Bu kanama dediğimiz kahverengi akıntıdır aslında. Bir de spiral takılan rahim ağzında ip sarkar. Bu ip yumurta akı gibi olan akıntıyı artırır. Bu sağlıklı bir kadın olduğunuzun işaretidir ve spiralin aynı zamanda kadın sağlığına iyi gelen yanının olduğunu da gösterir. Ayrıca spiral kayması gibi durumlarda akıntı ve kanama artabilir. 

]]>
Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız https://www.spiral.gen.tr/spiralin-kaydigini-nasil-anlariz.html Tue, 20 Nov 2018 20:01:13 +0000 Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız, Spiral güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Takıldığı alanda gebeliğin oluşmasını önleyen bir alettir. Yaklaşık 3 cm çapında "T" şeklindedir. Günümüzde hormon içerikli ve bakırl Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız, Spiral güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Takıldığı alanda gebeliğin oluşmasını önleyen bir alettir. Yaklaşık 3 cm çapında "T" şeklindedir. Günümüzde hormon içerikli ve bakırlı spiraller tercih edilmektedir. Rahim ağzı geçirgenliğini önler ve rahime doğru ilerleyen spermlerin canlılığını yitirmesini sağlar.

Spiralin rahim içinden aşağı doğru veya rahim ağzından vajinaya doğru ilerlemesine spiral kayması denilmektedir. Bu gibi durumlarda spiral çıkarılmalı ve yenisi takılmalıdır. Çünkü bu gibi durumlarda spiral koruyucu özelliğini kaybederek gebeliğe sebep olabilir. Üstelik aşağı doğru kayan spiral cinsel ilişki sırasında penise temas ederek, penisin hasar görmesine neden alabilir. Spiral kaydığı zaman adet dönemi haricinde de ara kanamalar yada lekelenmeler görülebilir.

Spiralin kaymasına neden olan en önemli etken fazla doğum nedeni ile rahim ağzının geniş olmasıdır. Başka bir önemli neden ise yanlış takılmasıdır. İlk takıldığı sırada tam yerine yerleştirilmemiş spiral yine kayabilir. Bu tür olasılıklardan haberdar olabilmek için takıldıktan bir ay sonra sağlık kuruluşuna başvurarak kontrol ettirmek gerekir. Spiralin kontrolü sırasında kayma olduğu fark edilir ise çıkartılıp yenisini takmak sorunu çözecektir. İkinci kez takıldığında da kayma görülürse başka doğum kontrol yöntemleri denemek gerekir. Spiral kullanan kadınların bir yıl arayla mutlaka kontrole gitmesi gerekir.

Spiralin Kaydığını Nasıl Anlarız

Spiral kayması çoğu zaman kişi tarafından anlaşılmaz. Ancak bahsi geçen şikayetler oluşmuş ise spiralin kaydığından şüphelenilmelidir. Spiral kaydığı zaman herhangi bir belirti ve yakınma ortaya çıkmasa da vajinal ultrason ile spiralin kaydığı anlaşılabilir. Spiral nadiren de olsa idrar torbasına veya karın içine kayabilir. Spiralin ultrason ile kontrol edildiği  sırada rahim içinde görülememesi sonucu başka bir alana kaydığı fark edilir. Karın bölgesine kaymış spiral ultrason ile bulunamaz. Ancak karın röntgeni çekilerek yeri tespit edilebilir. Bu gibi bir durum sonucunda cerrahi girişimler ile spiral kaydığı alandan çıkarılır. Bu çok nadir rastlanan bir durumdur ve bu konuda endişelenmeye gerek yoktur.
]]>
Spiral Kayması Ağrı Yaparmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-kaymasi-agri-yaparmi.html Wed, 21 Nov 2018 01:27:54 +0000 Spiral Kayması Ağrı Yapar mı, Takılan spiralin kaymasının çeşitli birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları vajinada leke olması, ilişki esnasında erkeğin penisine zarar verme durumu, ara kanamaların artması ve en önem Spiral Kayması Ağrı Yapar mı, Takılan spiralin kaymasının çeşitli birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden bazıları vajinada leke olması, ilişki esnasında erkeğin penisine zarar verme durumu, ara kanamaların artması ve en önemli olanı da hamile kalma ihtimalidir. Spiral kaymasının bir kaç nedeni vardır. Bu nedenlerden bir tanesi çok fazla doğum yapmaktan kaynaklanan rahim ağzının genişlemesidir. Diğer bir neden ise takılan spiral'in tam olarak takılmamış olmamasıdır. Spiralin tam takılıp takılmadığı takılma sırasında anlaşılmaz. Bu sebepten dolayıda en az bir ay sonra doktorunuza giderek yeniden spiral'i kontrol ettirmeniz çok iyi olur. Spiralde eğer kayma tespit edilmiş ise spiralin sizin sağlığınız bakımından değiştirilmesi veya çıkarılması en doğrusu olur. Takılan spiral'de devamlı olarak bir kayma oluyor ise spiral'in yerine başka alternatif doğum kontrol yöntemleri tavsiye edilir. Eğer spiral kullanıyor iseniz spiral'in her sene düzenli bir şekilde kontrolünü yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı, Takılan spiralin yerinden kaymasının en büyük nedeni doğru şekilde takılmamış olmamasıdır. Spiralin tam bir şekilde oturtulmaması olduğunu yukarıda ki açıklamada belirtmiştik buna spiral'in takım zamanınında oldukça önemli olduğunu ilave edebilirsiniz. Düşük sonrası, doğum sonrası ve kürtaj sonrasında hem spiral taktırmak hemde takılan spiral'in rahimde tam oturmamış olmasını ve gelen kanama ile birlikte spiral yerinden oynar veya düşer. Doğumdan sonra veya kürtajdan sonra en az altı hafta kadar bekledikten sonra spiral takılması gerekir. Takılan spiral eğer kaymış ise bayanda kasık ağrıları ile birlikte kanamalar başlar. Cinsel ilişki esnasında da kanama ve ağrı olmakta ise hiç ihmal etmeden mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Eğer spiral kaymış ise ultrasonda çıkar.
]]>
Spiral Çıkarıldıktan Sonra Nezaman Hamile Kalınır https://www.spiral.gen.tr/spiral-cikarildiktan-sonra-nezaman-hamile-kalinir.html Thu, 23 Jan 2020 04:07:13 +0000 Spiral çıkarıldıktan sonra ne zaman hamile kalınır, kadınların kullandığı spiral etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Spiralin özelliği rahme ilk takıldığı zaman hemen gebelikten korunmanın başlamasıdır. A Spiral çıkarıldıktan sonra ne zaman hamile kalınır, kadınların kullandığı spiral etkili ve güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Spiralin özelliği rahme ilk takıldığı zaman hemen gebelikten korunmanın başlamasıdır. Aynı zamanda spiral rahimden çıkarıldığında da koruma etkisi aynı anda ortadan kalkar. Bu yüzden spiral çıkarıldıktan sonra ne zaman hamile kalınır diye sorun etmeyin. Adet döngünüzde yumurtlamanın olduğu günlerde cinsel ilişkiye girerseniz hamile kalma olasılığınız diğer kadınlar kadar olur. Rahme yerleştirilen T şeklindeki bu rahim içi araç, burada kaldığı süreçte gebelikten korunmanızı sağlar. Ancak çıkarılınca bu etkisini hemen yitirir.

Spiral doğum kontrol yöntemleri arasında güvenilirliği oldukça yüksek bir yöntem olduğundan, spiralle kadınların gebe kalma oranı oldukça düşüktür. Spiral genellikle daha önceden doğum yapmayan kadınlara tavsiye edilmeyen bir yöntemdir. Çünkü rahim yapıları uygun olmadığından, spiralin rahme oturması oldukça zordur. Bu nedenle kadınlarda spiralin düşme sorunu daha fazla yaşanır.

Spiral çıkarıldıktan sonra ne zaman hamile kalınır

Spiral kullanan kadınların hamile kalma olasılığının oldukça düşük olduğunu belirttik. Bu nedenle spiral tercih edilen bir korunma yöntemidir. Bu etkisine rağmen spiral çıkarıldıktan sonra kadının hamile kalması korunmayan bir kadınla aynıdır. Çünkü spiral kadının hormonlarına etki yapmaz. Kadın spiral takılı olduğunda normal adet döngüsünden geçer, her ay yumurtalıklardan yumurta hücresi salgılanır. Spiral korunma etkisini spermleri tüplere gelmeden öldürerek ve tüplere gelen döllenmiş embriyonun rahme yerleşmesine engel olarak gösterir. Bu yüzden spirali çıkarılan kadının hamile kalma olasılığı vardır. Adet döneminde yumurtlamanın olduğu zamanda cinsel ilişkiye girer, spermle yumurta döllenirse rahatlıkla hamile kalabilir. Aktif cinsel yaşamı olan kadınlar spiral çıkarıldığında hamile kalmayı istemiyorsa, hemen başka bir doğum kontrol yöntemini kullanmalıdır. Bunu doktoruna danışarak kullanması daha uygundur. Ancak hamile kalmayı isteyenler için böyle bir durum söz konusu olmaz. Korunmasız bir cinsel ilişki spiralin çıkarıldığı ayda hamile kalmasını sağlayabilir. Bu olasılık her kadın için aynı şekildedir. Spiralin rahimde kalma süresi uzmanlar tarafından en fazla 5 yıl olarak öngörülür. Ancak spiralin koruma etkisi 5-10 yıl arasında devam eder. Fakat korunmanın yüksek olması açısından 5 yılda bir spiralin değiştirilmesi uygun görülmüştür. Bu süreden öncede kadın hamile kalmak isterse yine spiralin çıkarılması mümkündür.
]]>
Spiral Adetin Kaçıncı Günü Çıkarılır https://www.spiral.gen.tr/spiral-adetin-kacinci-gunu-cikarilir.html Thu, 22 Nov 2018 22:59:40 +0000 Spiral adetin kaçıncı günü çıkartılır, Spiraller doğum kontrol yöntemleri içerisinde gebeliği önleyen ve rahim içerisine yerleştirilen ve orada durması sağlanan araçlardır. Spiraller de iki çeşit vardır. birincisi içer Spiral adetin kaçıncı günü çıkartılır, Spiraller doğum kontrol yöntemleri içerisinde gebeliği önleyen ve rahim içerisine yerleştirilen ve orada durması sağlanan araçlardır. Spiraller de iki çeşit vardır. birincisi içerisinde bakır olan Spiraller diğeri ise içerisinde Progesteron hormonu bulunduran Spiraller' dir. Bu Spirallerin ikisininde kadınlara çok farklı avantajları vardır. Spiraller kadınlarda, adet döneminde kanama miktarında daha fazla artış, kasık ağrısı ve ara kanama gibi sıkıntıların oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle içerisinde bakır bulunduran Spiraller, Progesteronlu Spirallere göre daha çok kadınların rahimlerinde kanamaya neden olur. İçerisinde bakır bulunduran bu Spirallerin kullanma süresi on yıl kadardır. Progesteron bulunduran Spirallerin kullanım süresi ise bakır içerikli olanlara göre daha azdır ve ortalama beş yıldır. Kadınlar tarafından takıldıktan sonra kullanılan Spiraller bir yıl içerisinde en az bir kere doktor tarafından kontrol edilmelidir. 

Spirallerin çıkartılma işlemi aslında düşünüldüğü gibi zor değil, tıpkı takılma anı gibi basit ve kolay bir işlemdir. Spiralin çıkartılması anında takılı olan kişiye herhangi bir acı yada ağrıya neden olacağı bir durum yoktur.  Spiral takılı birisinden çıkartılma işleminin yapılabilmesi için öncelikle ultrasonla yerinin tespit edilmesi gerekir. Var olan Spiralin yeri tespit edilir. Daha sonrasında, Spirali çıkartılacak olan kadın muayene edilmelidir. Muayenesi biten ve yeri tespit edilen Spiralin çıkartılması için kadına Spekulum yerleştirilir. Daha sonra rahim ağzında takılı olan Spiralin iplerinin hekimin görebileceği hale getirilir. Hekim tarafından görülen bu ipler dışarı doğru çekilip spiral çıkartılır. En son olarak da Spekulum rahim ağzından çıkarılarak işlem sonlandırılır. Hastalarda çok nadiren de olsa  Spiralin içi, kadının rahminin içerisinde kalabilir. Böyle bir durum oluştuğunda ince bir alet yardımı ile bu iplerden tutularak içeride kalan  spiral çıkarılmaya çalışılır. Yapılan bu işlemin uygulama sürecinde hasta biraz acı yada ağrı duyabilir.

Eğer doktor Spiralin rahmindeki iplere ulaşamazsa bu sefer Histeroskopi adı verilen ve kameralı bir alet ile Spirali gözlemleyerek çok kolay bir şekilde kadının rahmindeki Spriral iplerine ulaşarak kolay bir şekilde Spirali çıkartır. 

Spiral Adetin Kaçıncı Günü Çıkartılır

Spiralin herhangi bir kadına takılabilmesi için adet dönemleri tercih edilir. O yüzdende çıkarma işlemleri de özellikle adet dönemleri tercih edilir. Bu süreçte Adet döneminin her hangi bir günü tercih edilebilir ve çıkartılabilir. Yalnız çıkarma işlemi adetin ikinci veya üçüncü gününde yapılır ise hasta daha rahat edecektir. Çünkü adet dönemlerinde özellikle ikinci ve üçüncü gününde rahim ağzı iyice açıldığı için işlemin yapılması vede uygulanması kolaylaşır. Spirallerin olduğu Bazı kadınlarda rahmin içerisine spiral yapışmış olabilir. Eğer böyle bir durum var ise hastanın rahim ağzına Spekulum uygulanarak, sonrasında Histeroskopi ile incelenmesi gerekir. Böylelikle tıpkı kürtaja benzer bir uygulama ile spiral hastanın rahminden çıkartılır. Yalnız bu bahsettiğimiz durumlar çok nadir olan durumlardır. Binde bir olabilen bu olasılık içerisinde kalan kadınlarında korkmadan spiral çıkartma işlemini yaptırabilir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Spiral Korunma https://www.spiral.gen.tr/spiral-korunma.html Fri, 23 Nov 2018 13:08:04 +0000 Spiral korunma, Rahim içi araç halk arasında spiral korunma ülkemizde ve dünyada en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birisi olarak uygulanmaktadır. Bu kadar yaygın olarak kullanılan spiral korunmanın en büyük nedeni m Spiral korunma, Rahim içi araç halk arasında spiral korunma ülkemizde ve dünyada en sık kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden birisi olarak uygulanmaktadır. Bu kadar yaygın olarak kullanılan spiral korunmanın en büyük nedeni maliyetinin düşük ve kullanım kolaylığı sağlıyor olmasıdır. Spiral korunma yapısı genel olarak Türkiye şekilde olur. Geri dönüşü olan bir spiral korunma sağlayan bu yöntem ana yapısı kırılabilir bir maddeden üretilmiştir. Gövdesi üzerinde bakır tel sarılı bu alet zaman içerisinde yavaşça salınarak RİA'ın etki mekanizmalarından birini oluşturur. Spiral korunma yöntemi ile kullanılan doğum kontrol süresi değişkenlik göstermektedir. 3/10 yıl arasında kullanım süresinde değişiklik görülebilir. Günümüzde piyasada birçok formda spiral korunma bulunur. Bunların birbirinden bir üstünlüğü yoktur. Hepsi aynı işlevi görmektedir. Her hangi bir sağlık kuruluşunda  yapılan ile özel hastaneler de yapılanlar da aynı işlevdedir. Sadece bir kısmının boyutu küçük olup, uygun rahime takılırken kolaylık sağlar. Spiralin alt ucunda bir halka veya topuz bulunur ve bu bölüme ip bağlıdır. Bu ip pamuk yada doğal metaryelden üretilmiştir. Bu ip sıvı çekerek şişmez. Spiral korunma bağlı olan bu ipin görevi spiralin yerinden oynayıp oynamadığı kontrol amaçlıdır. Ayrıca çıkarılacağı zamanda kolaylık sağlar. Spiral korunma yöntemi genel olarak kolay uygulanan kişi vazgeçtiğinde de kolaylıkla çıkartılabilir bir yöntemdir. 

Spiral korunma kaç çeşittir 
 • Bakırlı spiral, Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen bu spiral çeşidi T şekildedir. Hemen hemen her yaş gurubunda kullanır. 
 • Hormonlu spiral, Bu spiral korunma çeşidi bulunduğu hazneye progesteron hormonu salgılar ve bu şekilde gebeliğe engel olmuş olur. 
 • Herhangi bir madde içermeyen spiral, Günümüzde pek tercih edilmeyen bu spiral ülkemizde 15 yıl öncesine kadar kullanılmaktaydı. Sizde şekilde yada yuvarlak halka şeklinde üzerinde hormon, bakır gibi herhangi bir madde bulunmaz. 
Spiral korunma gebeliği nasıl engeller, En öncelikli gebeliği engellemekteki etkisi rahim içerisinden geçen sperm hareketlerini bakır aracılığıyla bozmasıdır. Üzerinde bulunan bu madde rahim içi duvarında değişikliğe neden olur. Bu sayede yumurta döllenmiş dahi olsa rahim duvarına tutunamaz ve gebelik önlenmiş olur. Spiral korunma yöntemi başarısı kanıtlanmış en etkili yöntemlerden biridir. Başarısızlık oranı %2 olmak la beraber, kişide Yumurtalıklarda hiçbir etkisi olmadığı için çıkarıldıktan sonra hamile kalma olasılığı normale döner. Spiral korunma bulaşıcı hastalıklara karşı hiçbir etkisi olmayan bir koruma yöntemidir. Spiral korunma tercih edecek bayanların, 35 yaş üstü ailesini tamamlamış, hormonal yöntem kullanmak istemeyen, yüksek etkili geri dönüşümü olmasını isteyen bayanlar, emziren anneler, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara maruz kalmayan kadınlar, hergün doğum kontrol hapı almayı unutan unutkan bayanlar olması gerekir. Kişiler spiral korunma yöntemi tercih edecekleri zaman  sağlık kuruluşuna gidip devam eden bir gebelik yada herhangi bir bulaşıcı hastalığı olup olmadığını kontrol ettirdikten sonra bu konuda eğitim almış doktor, hemşire ve ebeler tarafından taktırabilir. 
]]>
Kola Takılan Spiral https://www.spiral.gen.tr/kola-takilan-spiral.html Sat, 24 Nov 2018 08:55:29 +0000 Kola Takılan Spiral, deri altına yerleştirilen ve 3 yıl süre için yüksek oranda doğum kontrolü sağlayan bir çubuktur. 4 cm uzunluğunda ve 0,2 cm çapında olan spiral eğitim almış hekim ya da hemşire tarafından basit bir y Kola Takılan Spiral, deri altına yerleştirilen ve 3 yıl süre için yüksek oranda doğum kontrolü sağlayan bir çubuktur. 4 cm uzunluğunda ve 0,2 cm çapında olan spiral eğitim almış hekim ya da hemşire tarafından basit bir yöntemle üst kola yerleştirilmektedir.

Nasıl Koruma sağlar

Yumurtalıklarında bulunan yumurta hücresinin gelişip atılmasını engeller. Rahim ağzı salgısını koyulaştırıp erkek tohum hücrelerinin rahim içine girmemesini sağlar. Ayrıca rahim iç tabakasının incelmesine sebep olarak gebelik ürününün yerleşmesini engel olur.

Olumlu Yönleri Nelerdir

Bu yöntem gebelikten koruyucu etkisi en yüksek yöntemdir. Kullanımı kolaydır (3 yılda sadece 1 defa uygulamak yeterli olur). Her yaşta güvenle kullanılabilir. Unutma problemi yaşanmaz. Cinsel ilişkiden bağımsızdır ve Östrojene bağlı yan etki görülmez. Çıkarıldığında doğurganlık 3 ay içinde geri döner. Ayrıca anne sütünün miktarını ve kalitesini etkilemez.

Olumsuz Yönleri Nelerdir

İlk yıl içinde adet düzeninde aksama, düzensiz ve uzamış kanamalar olabilir, uygulamadan bir yıl sonra ise hiç adet olmaması gibi bir sorun yaşanabilir. Uygulama için eğitilmiş personele ulaşmak şarttır.

Kola Takılan Spiral küçük bir cerrahi işlemle yerleştirilip çıkarıldığından bu işleme bağlı enfeksiyon ve hematom oluşabilir. Deri altından fark edilebilir ve kullanıcı bu yöntemi kendi kendine bırakamayacağından çıkarmak içinde tekrar eğitimli personele ulaşması gereklidir. Ayrıca bu yöntemin cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı herhangi bir koruyuculuğu da yoktur.

Kola Takılan Spiral Kimler İçin Uygundur

 • Sürekli ya da uzun dönem korunma isteyen tüm kadınlar
 • Östrojen içeren aile planlaması yöntemlerini kullanamayan kadınlar
 • İstediği kadar çocuğu olup sterilizasyon istemeyen kadınlar
 • Sigara içenler
 • Emziren anneler (6. haftadan itibaren)

Kola Takılan Spiral Kimler İçin Uygun Değildir

 • Meme kanseri mevcudiyeti olanlar
 • Doğum sonra ilk 6 hafta içindeki emziren anneler
 • Tanı konulmamış vajinal kanaması olanlar
 • Tüberküloz, iskemik kalp hastalığı, epilepsi ve hipertansiyonu olanlar
 • Karaciğer hastalığı olanlar 

Nasıl Uygulanır

Kola Takılan Spiral kullanmaya başlamadan önce mutlaka bir sağlık kuruluşundan danışmanlık alınmalıdır.

Kola Takılan Spiral sol kolun üst kısmına yerleştirilir. Yerleştirme işlemi yaklaşık olarak 1 dakika sürer ve etkisi hemen başlar. 

]]>
Spiral Sonrası Kanama https://www.spiral.gen.tr/spiral-sonrasi-kanama.html Sun, 25 Nov 2018 04:50:24 +0000 Spiral sonrası kanama, Özelikle istenmeyen gebeliklerin ve aile planlamasının yapılabilmesi için çok sık olarak uygulanabilen bir çok doğum kontrol yöntemi vardır. Eşler arasındaki cinsel ilişki sırasında tercih edilen doğum Spiral sonrası kanama, Özelikle istenmeyen gebeliklerin ve aile planlamasının yapılabilmesi için çok sık olarak uygulanabilen bir çok doğum kontrol yöntemi vardır. Eşler arasındaki cinsel ilişki sırasında tercih edilen doğum kontrol yöntemleri sayesinde beklenmedik gebeliklerden veya istenmeyen gebelik durumlarından korunulmuş olur. Kime hangi doğum kontrol yönteminin uygun olduğu belirli parametreler ile belirlenebilmektedir. Eşler arasındaki cinsel ilişkinin sıklığı ve dişi tarafın yani kadının anatomik yapısı gibi bir çok etken bu parametrelerden bir kaç tanesidir. Bu parametreler sayesinde kadın için uygun olan doğum kontrol yönteminin seçilip belirlenmesi gerekir. 

Prezervatif ve doğum kontrol haplarıyla korunma yöntemleri daha yaygın olsa da spiral yöntemi de en çok tercih edilenler arasındadır. Spiral, rahim bölgesi içerisine yerleştirilen bir araçtır. Spiral doğum kontrol sistemi sayesinde istenmeyen gebelikler neredeyse yüzde yüz civarında engellenmiş olur. Hekimler kadınlarda öncelikle rahim muayenesi yapar. Spiral rahim içerisine yerleştirilmeden önce genişliği, duruş pozisyonu ve rahmin yapısı detaylı bir şekilde incelenmelidir. Spiralin rahim içerisine yerleştirilmesi herkeste üç veya dört dakika kadar kısa süren bir işlemdir. Spiral takılan kadınlarda takılma anında çok hafif ağrılar hissedilir. Bu ağrıların hepsi kadınların tahammül edilebileceği kadardır. Çok düşük düzeyde olan bu ağrılar çok fazla acı hissettirmez. Spiral sonrası kanama vakıaları her kadında görülmeyebilir. Bu durum kadının anatomik yapısı ile ilgili bir durumdur. Bazı kadınlarda neredeyse hiç kanama bile meydana gelmez. O yüzdende oluşan çok hafif derecedeki kanamanın sağlık açısından bir sıkıntısı yoktur. 

Spiral sonrası kanama; kadınların her zaman bu tür sistemleri kullanma sırasında başlarına gelebilecek bir durumdur. Nedeni de takılma işlemi esnasında ister istemez temas veya zedelenen yerlerin olabilmesidir. Yada adet döneminin üçüncü günü yapılmasından ötürü kaynaklanan hassasiyetten ötürüdür. Özellikle spiral kullanımı çok yaygın olan ülkemizde her gün artarak devam eden bir kullanım artışı söz konusudur. Günümüzün en ağrısız, acısız ve maliyeti düşük olan bu yöntemin en ufak bir riski yoktur. Oluşan kanamalarda kadın için bir sorun teşkil etmez. Sağlıkla kalın.
]]>
Spiral Hamile Kalınırmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-hamile-kalinirmi.html Sun, 25 Nov 2018 11:32:39 +0000 Spiral hamile kalınır mı; Bu soru aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da sorulan bir sorudur. Yöntemin sorgulanmasının amacı tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sistemi olmasından Spiral hamile kalınır mı; Bu soru aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da sorulan bir sorudur. Yöntemin sorgulanmasının amacı tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sistemi olmasından ötürü verdiği güven ile ilgili bir durumdur. Bu yöntem her ne kadar yaygın olarak kullanılsa da, hamile kalmamak için kullanılan bu sistemden kadınların hamile kalma riski yüzde bir ile yüzde beş arasında vardır. Yani kadınların bu sistemle de olsa her zaman hamile kalma riski vardır. 

Spiral hamile kalınır mı Sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra, spirali kadınların rahim bölümüne yerleştiren doktorun uzmanlık derecesi çok önemlidir. Çünkü spiralin doğru bir şekilde yerleştirilip yerleştirilmediği gibi iki temel durumu vardır. Rahim içi için hamilelik kontrol aracı kullanıldığında belirtilen iki faktör mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Böylelikle, Spiral varken hamile kalınır mı gibi bir durum ile karşı karşıya kalmak gibi bir durum söz konusu olmaz. Burada önemli olan spiralin sağlıklı ve olması gereken yere yerleştirilmesi olması gerekir. Aksi takdirde yapılan doğum kontrol yöntemi ne olursa olsun spiral varken hamile kalmak düşük bir ihtimal olsa da olabilirliği her zaman söz konusu olan bir risk durumudur. Yani spiralin gereken yere gerektiği şekilde takılması gerekir. Spiral doğum kontrol yöntemi uygulanan bir kadında, spiral varken hamile kalmak, yani gebeliğin meydana gelme durumu oluştuğunda akla ilk gelenler gerçek bir hamilelikten ziyade, dış gebelik olma olasılığı gibi düşünceler meydana gelir. Bu gibi bir durumda hamile kalan kadının durumunun ne olduğu ancak ultrason ile belirlenebilir. Ultrasonografi aracılığı ile gebelik kesesi görülünceye kadar mutlaka durumun takip edilmesi ve sürecin mutlaka izlenmesi gerekir. 

Spiral  Hamile Kalınır mı

Spiral varken hamile kalma gibi durumlarda gebeliği yani hamileliği olumsuz yönde etkileyebilen riskler bulunmaktadır. Bu risklerin arasında en fazla oluşabileni ise yüzde kırk ile yüzde elli oranına sahip düşük olma riskidir. Bu gibi durumlarda düşük oluşma riskini, azami oranlara çekerek normale çevirmek için takılı olan spiralin ipi görülebiliyor mu ona bakılmalıdır. Görülebiliyor ise bulunduğu yerden çekilmesi gerekir. Spiral varken hamile kalma gibi durumlarda kadınlarda septik şok olarak adlandırdığımız ciddi anlamda olumsuz etkileri olan enfeksiyonlar gözlemlenebilmektedir. Spiral varken hamile kalma riski olan vakıalarda, bebeklerin yapısında doğuştan bir anormallik olması veya sakatlık olması durumu gibi olgular görülmemiştir.

Spiral varken hamile kalınır mı

Eğer ki spiral varken hamile kalınır ve bu süreçte spiral çıkartılmaz ise ilerleyen dönemlerde kadında enfeksiyon oluşma riski çok yüksektir. O yüzden mutlaka çıkartılması gerekir. Ama burada bir diğer önemli nokta spiralin ipinin rahim ağzının içinde görülebiliyor olması da gerekir. Aslında  spiral doğum kontrol yöntemlerinin en sık kullanılanı olmasına rağmen hamilelik riski taşıyan bir sistemdir. O yüzdende bu gibi kararlar alınıp uygulandığında iyi bir uzman hekim tarafından yaptırılmadı gerekir. Aksi takdirde oluşabilecek riskleri tehlikeli olabilir. Spiral doğum kontrol aracı kullanırken hamile kalındığında kalan kişinin ilk üç haftasında yüksek ateş gibi belirtiler gözlemlenir. Bunun dışında gebe kadında kanama ve kramplarda gözlemlenir. O yüzdende spiral varken hamile kalan kişilerin mutlaka hekimleri tarafından sürekli olarak izlenmesi gerekmektedir.

Spiral  hamile kalınır mı Evet kalınır. Ama bu oranın yüzdelik kısmı minimize oranlardadır. Özellikle spiral olmasına rağmen gebe kalınma riski spiralin gereken yere takılamaması veya uzun süre kullanımından sonra yerinden oynaması gibi nedenler ile gerçekleşir. Sonuçta insan eli ile yapıldığından her zaman risk teşkil eden bir durumdur. Sürekli olarak ilişkiye girilmesi de spiralin yerinin oynamasına ve gebe kalma olasılığını oluşturmas]]> Spiral Ağrı Yaparmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-agri-yaparmi.html Sun, 25 Nov 2018 17:52:31 +0000 Spiral Ağrı Yapar mı, İstenmeyen gebelik durumunun önüne geçmek için bazı doğum kontrolleri yöntemlerine başvurulur. Spiral taktırmak en etkili doğum kontrol yönetmelerinden biridir. Kullanılan doğum kontrol yön Spiral Ağrı Yapar mı, İstenmeyen gebelik durumunun önüne geçmek için bazı doğum kontrolleri yöntemlerine başvurulur. Spiral taktırmak en etkili doğum kontrol yönetmelerinden biridir. Kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin hiçbiride tam bir koruma sağlamasa bile spiral taktırmak büyük oranda gebeliği engellemektedir. İstenmeyen hamilelik durumunu engelleyebilmek için bazı doğum kontrol yöntemlerine ihtiyaç vardır. Belirlenecek olan doğum kontrol yöntemi hakkında uzman ile çiftlerin görüşü ön plandadır. Çiftler için belirlenen en uygun doğum kontrol yöntemi cinsel ilişki sırasında koruma sağlayarak istenmeyen hamilelik durumunun önüne geçilmiş olur. Doğum kontrol hapları ve kondom halk arasında en bilinen doğum kontrol yöntemleri arasında yer alır. Hangi doğum kontrol yöntemi tercih edilirse edilsin yüzde yüz koruma söz konusu değildir. Ancak spiral taktırmak doğum kontrol yöntemi sayesinde yüzde doksan civarında oranlarına kadar varan büyük bir ölçüde hamileliliğin önüne geçilir. Rahmin içine takılan iki, üç santimetre civarında olan T şekline benzeyen alete spiral denir. spiral sayesinde yumurtaların yumurtalık içinde tutulması önlenir ve istenmeyen hamileliliğin de böylece önüne geçilir. Çiftler tarafından spiral doğum kontrol yöntemi belirlendikten sonra alanında uzman jinekolog tarafından birçok durum detaylı bir şekilde araştırılır. Bayanın rahminin genişliği, büyüklüğü ve yapısı gibi birçok etken uzman doktor tarafından detaylı bir şekilde incelenerek değerlendirilir. Yapılan tüm incelemelerden sonrada takılmasında herhangi bir sakınca olmadığı görülür ise spiral yöntemi uygulanır.  

Spiral Ağrı Yapar mı

Spiral taktırmak doğum kontrol yöntemini tercih eden birçok bayan spiral'in ağrı yapıp yapmadığını merak ederek hep şüphe etmişlerdir. Uzman doktor tarafından gerekli tüm incelemeler yapıldıktan sonra uygulanan spiral doğum kontrol yönteminden sonra ilk bir kaç ay içinde ağrı olur. Genelde çok hafif bir şekilde kendini gösteren bu ağrılar dayanılmayacak çok şiddetli olmaz. Hissedilen ağrılar bir kaç ayın ardından geçmesi beklenmektedir. Ancak takılan spiralden sonra oldukça şiddetli ağrı ve kanama gibi durumlar yaşanmaktansa hiç geciktirmeden bir an önce uzman doktora gitmeniz sağlığınız için kesinlikle tavsiye edilir. Gerekirse takılan spiral çıkartılır.

]]>
Kadın Korunma Yöntemleri Spiral https://www.spiral.gen.tr/kadin-korunma-yontemleri-spiral.html Mon, 26 Nov 2018 09:25:23 +0000 Kadın korunma yöntemleri spiral, En çok tercih edilen korunma yöntemidir. Spiral rahim içine yerleştirilerek spermlerin yumurta içine gitmesini ve yumurtada döllenme olsa bile rahim içi düzeni bozarak döllenmiş yumurtanın yerleş Kadın korunma yöntemleri spiral, En çok tercih edilen korunma yöntemidir. Spiral rahim içine yerleştirilerek spermlerin yumurta içine gitmesini ve yumurtada döllenme olsa bile rahim içi düzeni bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engelleyen ucunda ip olan plastik yada metalden yapılmış olan rahim içi doğum kontrol aracıdır. Genelde T şeklinde ve 2-3 cm uzunluğundadır. Ayrıca hormonlu spiral sayesinde salgılanan hormon rahim içinde döllenmenin oluşmasını engeller. Spiraller rahim içinde 1-5 yıl süreyle kalabildiği gibi gelişen teknoloji ve kullanılan malzemeye bağlı olarak 10 yıla kadar da bu süre uzamıştır. Spiral bütün dünyada kullanılan kadın doğun korunma yöntemlerinden en iyisidir. korunma oranı yüzde yüz olmasa bile çok yüksektir. Yapılan araştırmada her 100 kadından 1-3 tanesi spiralle hamile kalmaktadır. Spiral genellikle adetin iki veya üçüncü günü takılması tercih edilmektedir. Bunun nedeni de kişinin hamile olmama durumuna emin olmaktır. Ayrıca bu dönemde rahim ağzının açık olmasından dolayı hasta çok fazla acı hissetmemektedir. Spiralin kendi kendine de düşme ihtimali vardır o yüzden kesinlikle belirli aralıklarda kontrol edilmeli spiral çıkarıldıktan sonra 2 ay dinlenme süresi verilmelidir. 2 aydan sonra tekrar spiral takılabilir.

Kadın korunma yöntemleri spiral kullanırken dikkat edilmesi gerekenler
 • Muhakkak 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Bazı durumlar da spiral yerinden oynamış olabilir edilen muayenelerde kontrol edilir. Spiral yerinden oynamış olsa bile hamile kalma riskini azaltır fakat tam güvenilir olmayabilir.
 • Spiral adet kanamaları az da olsa arttırır bu yüzden adet kanaması çok olan bayanların spiral takması uygun değildir.
 • Sürekli genital enfeksiyon geçiren kişilerin spiral takması uygun değildir. Vücudun spiral içinde tepki verme ihtimali çok yüksektir.
 • Bazı kişilerde rahim içinde doğuştan olan anormallikler olabilir bu kişilerin de spiral takması uygun değildir.
 • Rahimde çok büyük miyomları olan ve kortizon ve ağır ilaç tedavisi olan bayanlara da spiral takılması oldukça sakıncalıdır. 
 • Kanama ve pıhtılaşma riski yüksek olan hastalara uygulanmamalıdır.
Kadın korunma yöntemleri spiralin yan etkileri
 • Kahverengi akıntı oluşmasına neden olabilir.
 • Bazı durumlar da dış gebelik görülebilir.
 • Adet kanamasını arttırabilir yada düzensiz kanamaların oluşmasına neden olabilir.
 • Takıldıktan sonra ilk birkaç gün kasıklar da ağrı görülebilir.
 • Dış gebelik riskini arttırma ihtimali vardır.
Kadın korunma yöntemleri spiral, diğer korunma yöntemlerine göre çok daha basit kullanımlı ve daha ekonomiktir. Ayrıca alkol, sigara tüketimi gibi kısıtlayıcı özelliklerinin bulunmaması, çocuk istendiği taktirde çıkarıldıktan bir ay sonra bir adet süresinin geçmesi ile birlikte hamile kalınabilir. Ayrıca cinsel ilişki öncesi hiçbir ekstradan işlem yapılmaması da sağladığı en büyük avantajdır. ayrıca uzun süre spiral kullanan bayanlarda rahim ve rahim ağzı kanserlerinde azalma olduğu görülmüştür.

Kadın korunma yöntemleri spiral kullanırken;
 • Ateş, halsizlik, titreme,
 • İlişki sırasında erkeğin spirali fark etmesi, spiralin yerinden oynama durumu,
 • Aşırı decede olan kanamalar,
 • Kötü kokulu akıntı,
 • Karında ve kaşıklarda görülen şiddetli ağrılar ve kramplar varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilip muayene olunması gerekir. 
Spiralin adet döneminde çıkarılması daha uygundur. Kolay ve acısız bir işlemdir. Fiyat olarak da çok uygundur. Gidilen sağlık kurumuna göre fiyatlar 100-500 TL arasında değişmektedir.
]]>
Spiral Zararları https://www.spiral.gen.tr/spiral-zararlari.html Tue, 27 Nov 2018 00:22:04 +0000 Spiral Zararları, Spiral kadınlar tarafından sık tercih edilen doğum kontrolü yöntemlerinden birisidir. Ancak bazı durumlarda ise spiral takılması veya çıkarılmasını gerektiren birtakım durumlar ortaya çıkar. Ai Spiral Zararları, Spiral kadınlar tarafından sık tercih edilen doğum kontrolü yöntemlerinden birisidir. Ancak bazı durumlarda ise spiral takılması veya çıkarılmasını gerektiren birtakım durumlar ortaya çıkar. Aile planlamasını yapabilmek için spiral taktırmak başta olmak üzere hormon iğneleri, prezervatif, doğum kontrol hapları, tüp bağlatma yöntemi ve hormon kapsüller çeşitli birçok yöntemler vardır. Bütün bu doğum kontrol yönetmeleri arasında hiç şüphesiz ki en sık tercih edilen spiral taktırmaktır. Spiral rahmin içerisine takılan bir alettir. Spiral taktırmak sperm ve yumurtanın birleşmesinin önüne geçerek sperm ve yumurta birleşse bile rahmin içerisini olumsuz etkileyerek hamileliğe engel olur. Spiralin uç kısmında ip aparatı bulunan plastik veya metalden yapılan bir alettir. Spiral tam üç santim boyunda T şeklinde üretilen rahim içi aracıdır. T şeklinin uç kısımları bakır özelliği olan tel ile sarılı olur. Bakır özelliğine sahip olan bu teller gebeliği önlemek için tasarlanmıştır. Hormon niteliği olan spiraller rahmin içerisinde embriyonun tutunmasının önüne geçmektedir. Takılan spiral hormon salgılayarak döllenmenin önüne geçer. Spiral genelde rahmin ağzının geçirgen yapısını azaltır. Veya bölgeye ulaşan spermleri öldürerek etkisiz hale getirmektedir. Bu işlem takılan spiralin uç kısmında yer alan bakır teller sayesinde gerçekleşir. 

Spiralin Zararları Nelerdir

Spiral taktırmak doğum kontrolleri yöntemleri içinde en güvenilir olan yöntemlerden birisidir. Çok azda olsa dış hamileliği tetikleyen etkisi bulunmaktadır. Eğer her şey normal gidiyor ise spiral herhangi bir yan etkiye yol açmaz. Aşırı kanama, kasık bölgesinde ağrı, ara kanama ve kahverengi akıntı gibi şikayetler var ise takılan spiral de bir problem olma ihtimali oldukça yüksektir. Böyle durumlarda ise rahim içine takılan spiral kaymış olabilir. Spirailin olası yan etkilerini en aza indirmek için spirali tamamen almak veye kontrol ettirmek gerekir. Eğer takılan spiralde bir problem var ise cinsel birliktelik sırasında ağrı, kanama, enfeksiyon ve titreme gibi bazı sorunlar yaşanır. Spiralin enfeksiyon ihtimali çok yüksek olmasa dahi tetikleyici etkisi vardır. Bundan dolayı anormal bir kanama var ise spiral ciddiye alınarak mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Bu gibi sorunlarda yapılması gereken tek şey tedavi yoluna gidilmesidir. Uygulanan tedavi başarısız olur ise takılan spiral hemen çıkarılmalıdır. 

Kimler Spiral Taktıramaz

Spiral rahim içi bir araç olduğundan dolayı rahme uygun biçimde tasarlanan bir alettir. Rahim içerisinde doğuştan gelen anormalliklerde ise spiral taktırmak uygun olmaz. Enfeksiyon riski taşımakta olan bayanlar içinde uygun bir doğum kontrol yöntemi değildir. Spiral taktırmak ayrıca daha öncesinde dış gebelik yaşamış olan kadınlar içinde hiç uygun değildir.

]]>
Doğum Kontrol Spiral https://www.spiral.gen.tr/dogum-kontrol-spiral.html Tue, 27 Nov 2018 07:31:25 +0000 Doğum kontrol spiral: Doğum kontrol yöntemlerinin arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Spiral rahim içi bir araçtır. Dünyada en yaygın tercih edilen uzun süre etkili doğum kontrol yöntemidir. Spiral (RIA)yani rahim içi araç Doğum kontrol spiral: Doğum kontrol yöntemlerinin arasında en çok tercih edilen yöntemdir. Spiral rahim içi bir araçtır. Dünyada en yaygın tercih edilen uzun süre etkili doğum kontrol yöntemidir. Spiral (RIA)yani rahim içi araç olarak bilinen bu yöntem doğum kontrolünde en güvenli yöntemler arasında ilk sıralarda gelmektedir. Aile planlaması ve doğum kontrolü, çiftlerin istedikleri zamanlarda bakabilecekleri sayıda çocuk sahibi olmaları ve bakamayacakları sayıda çocuk sahibi olmalarını engelleyecek yöntemlerle düzensiz bir yaşamın önüne geçmek için geliştirilen yöntemlerdir. Aile planlaması, eşler arasında istenmeyen gebeliklerden sakınma, iki doğum arasındaki süreyi uzatma yaş ve ekonomik durumlarını göze alarak ne zaman ve hangi sayıda çocuk sahibi olacaklarına karar vermelerine, çocuğu olmayan eşlerin çocuk sahibi olmalarına yardım edecek uygulamaların bütününü kapsamaktadır. Öncelikli amaç ise kişi sağlığını gözetmek ve korumaktır. Doğum kontrol spiral, kişide yan etkilere neden olmadığı için sağlıklı bir şekilde kullanılabilmektedir. Kişide doğum kontrol yöntemleri arasında en uygun olan ve en güvenilir yöntemler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Doğum kontrol spiral uzun veya kısa vadeli kullanılabilmektedir.

Günümüzde dünya üzerinde kullanılan 3 tip spiral vardır:
 • Katkısız spiral
 • Bakırlı spiral
 • Hormonlu spiral
Ülkemizde yaygın bir şekilde kullanılan spiraller arasında en çok tercih edilen bakır içeren copperT, multiload ve novaT spiralleridir. Spiralin rahim içine yerleşmesi için en uygun dönem adet dönemidir. Çünkü adet döneminde rahim ağzı kanalı genişlemiş bir vaziyettedir. Bunun yanı sıra kişi adetli olduğu için gebe olma olasılığı oldukça düşüktür. Spirallerin yan etkilerinin kişi üzerinde düşük olması da bu yöntemin yaygınlaşma ve tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Doğum kontrol spiral yöntemi ile hem daha kolay hemde daha güvenlidir.

Kimler spiral tercih etmemelidir:
 • Gebe olanlar spiral kullanamaz
 • Dış gebelik yaşamış kişiler spiral tercih etmemelidir.
 • Ağır rahim enfeksiyonu geçiren kişiler 
 • Genital organların kanserleri
 • Kesin tanı konmamış pozitif yada şüpheli vajinal smear testi yaptırmış kişiler (sonuç belli olduktan sonra)kullanabilir.
 • Sebepsiz vajinal kanamalar yaşayan kişiler
 • Spiral yerleştirme sırasında engel olabilecek anormallikler
 • Rahim ağzı kanalı kapalılığı
 • Akut yada subakut tüp enfeksiyonu
]]>
Spiral Takılırken Acırmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-takilirken-acirmi.html Tue, 27 Nov 2018 18:46:21 +0000 Spiral takılırken acırmı: Spiral rahim içi bir araç olarak bilinmektedir. Doğum kontrolünün sağlanması için bayanlarda rahim içine yerleştirilen bir araç olan spiral oldukça yaygın bir korunma yöntemidir. Herkes tarafından b Spiral takılırken acırmı: Spiral rahim içi bir araç olarak bilinmektedir. Doğum kontrolünün sağlanması için bayanlarda rahim içine yerleştirilen bir araç olan spiral oldukça yaygın bir korunma yöntemidir. Herkes tarafından bilinen ve yaygın olarak tercih edilen bu korunma yöntemi yan etkileri yok denecek kadar az olan bir yöntemdir. Doğum kontrol amaçlı spiral takımı kadının adet dönemlerinde acı duygusunu en aza düşürmek için takılmaktadır. Adet döneminde rahim ağzı kanalı genişlemiş bir durumda olduğu için daha kolay bir şekilde spiral takılmaktadır. Böylece spiral takılan kişide acı duyulmamaktadır. Bu duruma dayanarak "spiral takılırken acır mı"sorusuna hayır cevabı verilmektedir. Çoğu hastada acı hiç hissedilmezken azınlık bir kısımda ise çok küçük yanma hissine benzer bir duygu yaşanabilmektedir. Spiral takılırken acı duyulmadığı için kişi çoğu zaman spiral takıldığını hissetmeyerek işlemin bittiğinin farkına varmaz. Spiral dünya üzerinde kullanılan en yaygın doğum kontrol yöntemidir ve oldukça etkilidir. Spiral takılırken veya çıkarılırken acı hissedilmez. Kişi vücudunda kısa vadeli veya uzun vadeli kalabilmektedir. Mekanik korunma yöntemleri arasında yer alan spiral 2-3 cm boyunda, T şeklinde rahim içi bir araçtır. T nin uçlarında ve sapında çok ince bakır teller sarılıdır. Bu teller kişide korunmanın önemli bir kısmını temin etmektedir. Spiraller genel olarak rahim ağzının gerginliğini azaltır ve o bölgeye erişmemiş spermlerin büyük bir kısmını öldürür ve yok eder. Bu öldürme işlemini ise bakır elementi yapmaktadır. Spiral doğum kontrolleri arasında en etkili yöntem olduğu için birçok kadın spiral takılırken acırmı, acımaz mı sorusu ile bazen geri dururlar. Spiral adet döneminde doktorunuzun size önerdiği günde takılırsa hiçbir acı hissetmeden spiral takımı gerçekleşmektedir.

Spiral takıldıktan sonra kişide aşağıdaki problemler belirmeye başlarsa spiral tekrar çıkarılmalıdır:
 • Kişide ara kanamalar gözlemlenmeye başlar ise
 • Sürekli olarak kanama gözlemleniyor ise
 • Kahverengi bir renkte akıntı oluşumları başlamış ise
 • Kasıkta ağrı türü şikayetler var ise
 • Ağrı, titreme, kanama var ise enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Bunun için spiral takımından sonra kişi kendini iyi gözlemlemeli ve beklenmeyen bir etki gözlemlendiğinde mutlaka doktora başvurmalıdır.
]]>
Spiral Sonrası Gebelik https://www.spiral.gen.tr/spiral-sonrasi-gebelik.html Wed, 28 Nov 2018 08:59:29 +0000 Spiral Sonrası Gebelik, Spiral cinsel koruma yönetmeleri içinde en sık tercih edilen ve en etkili olan yöntemdir. T şeklinde ve dört  santimetre civarında bir alet rahim içine takılarak kadının gebelikten korunmasını sağlam Spiral Sonrası Gebelik, Spiral cinsel koruma yönetmeleri içinde en sık tercih edilen ve en etkili olan yöntemdir. T şeklinde ve dört  santimetre civarında bir alet rahim içine takılarak kadının gebelikten korunmasını sağlamaktadır. Takılan spiral bayanda diğer doğum kontrol yöntemlerine göre çok daha etkili olur. Ancak daha önce doğum yapmamış olan bayan ile genç kadınlara spiral taktırmak pekte tavsiye edilmez. Çünkü bu kişilerde spiral'in rahim içerisine oturması oldukça zor olur. Takılan spiral'in rahimden düşme olasılığı oldukça yüksektir. Spiral kullanmakta olan kadınlarda gebelik olma olasılığı oldukça düşük seviyededir. İstenmeyen gebelik durumlarında bu yüzden daha çok spiral taktırılarak korunma tercih edilmektedir. Fakat takılan spiral çıkarıldıktan sonra ne kadar kullanılmış olduğu göz ardı edilmeksizin gebelik olasılığı başlar. Spiral tıpkı doğum kontrol ilaçları gibi hormonlar üstünde etki sahibi değildir. Bu sebepten dolayıda takılan spiral sonrası gebelik görülme ihtimali oldukça yüksek olur.

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır

Takılan spiral geri rahimden çıkarıldıktan sonra gebeliğin oluşamayacağı konusunda endişe edilir ve korkulur. Ancak spiral kullanan bayanların spiral rahimden çıkarıldıktan sonraki ilk ayda gebe kaldıkları gözlenmiştir. Takılan spiral rahimden geri çıkarıldıktan sonra en erken gebelik o ay içinde gerçekleşir. Bunun sebebi ise spiral yönteminin hormonlar üstünde herhangi bir etkisinin olmayışındandır. Gebelik eğer istenmiyor ve cinsel hayat aktif ise spiral geri çıkarıldıktan sonra kesinlikle diğer yöntemlere başvurulması gerekir. Spiral çıkarıldıktan sonra doğum kontrol hapları ve ilaçları kullanılarak başka korunma yolları tercih edilmelidir. Aksi takdirde gebe kalma ihtimali spiral çıkarıldıktan sonra daha yüksek olur.

]]>
Doğum Kontrol Spiral Çeşitleri https://www.spiral.gen.tr/dogum-kontrol-spiral-cesitleri.html Wed, 28 Nov 2018 10:16:32 +0000 Doğum kontrol spiral çeşitleri, doğum kontrolü ya da aile planlaması için en çok tercih edilen koruma yöntemlerinden biri spiraldir. Spiral dünya genelinde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kıvrılabilir, geri döne Doğum kontrol spiral çeşitleri, doğum kontrolü ya da aile planlaması için en çok tercih edilen koruma yöntemlerinden biri spiraldir. Spiral dünya genelinde doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kıvrılabilir, geri dönen, T şeklinde bir alet olan spiralin uç kısmında ip bulunur. Bu ip spiral kontrolünü kolaylaştırır ve çıkarılacağı zaman bu ip yardımıyla kolaylıkla çıkarılır. Spiral farklı çeşit ve markalarda üretilen bir üründür. Kullanım süresi ise spiralin türüne göre değişiklik gösterebilir. Günümüzde T şeklinde ve bakır içerikli spiraller en çok tercih edilen spiral türüdür. Bunun yanı sıra hormonlu spiraller de yaygın şekilde kullanılmaktadır. Hormonlu spiraller özellikle adet düzensizliği ya da aşırı adet kanamasına maruz kalan kadınlarda daha fazla tercih edilir. Aşırı adet kanamasını tedavi edici özelliği vardır. Spiral jinekolojik muayene sonrasında kadında herhangi bir probleme rastlanmamışsa doktor tarafından yerleştirilir. Kadın jinekolojik muayene pozisyonu alır ve bölge özel bir alet yardımıyla açılarak tercih edilen spiral uygun şekilde yerleştirilir. 

Doğum kontrol spiral çeşitleri nelerdir

Günümüzde birçok firmaya ait olarak üretilen farklı şekillerde spiraller bulunmaktadır. Ancak üretilen tüm spirallerin gebelikten koruma oranı birbirinden farklı değildir. Bakırlı yani en çok tercih edilen spirallerin içeriğinde kullanılan bakır oranına göre  kullanım süresi değişir. Genelde 5-10 yıl koruma özellikleri vardır. Doğum kontrol spiral çeşitleri şu şekilde sıralanabilir;

İlaçlı spiral: İlaçlı spiral genelde daha önce bir defa doğum yapan kadınlar için önerilir. Oldukça güvenilir bir kontrol yöntemi olan ilaçlı spiral, doktor tarafından rahme yerleştirildikten hemen sonra, az miktarda hormon salgılamaya başlar. Salgılanan hormon sayesinde olası gebelik önlenir. Günümüzde oldukça sık tercih edilen ilaçlı spiral, diğer spiral türü gibi T şeklinde bir yapıya sahiptir. Hiç bir korunma yönteminin %100 güvenilir olduğunu söylemek mümkün değildir. İlaçlı spiral içinde %99 güvenilir bir yöntem demek doğru olur. İlaçlı spiral doğum kontrolü haricinde tıbbi anlamda tedavi amaçlı da tercih edilmektedir. Doktor tarafından gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra rahme yerleştirilir ve koruma süresi 5 yıl kadardır. Spiral yerleştirildikten birkaç gün sonra doktor kontrolüne gidilerek spiral kontrol edilir. Spiral istenildiği zaman çıkarılarak gebe kalınabilir. Adet döneminin son günlerinde takılabilir ve yine adet döneminin son günlerinde çıkarılabilir. İlaçlı spiral, rahim ağzında bulunan sıvının yoğunluğunu arttırır. Bu sayede gebeliği önler. Beraberinde, spermin yumurta ile buluşmasını engelleyerek döllenmeyi gerçekleştirmez. İlaçlı spiral gebelikle alakalı kuşkusu olanlara, üreme sisteminde enfeksiyon riski olanlara, rahim şekil bozukluğu bulunanlara, rahim ve rahim ağzı kanserine maruz kalmış kişilerin tercih edebileceği bir korunma yöntemi değildir. Bunların haricinde bir defa doğum yapmış her kadın ilaçlı spiral doğum kontrol yöntemini kullanabilir. İlaçlı spiral ilk kez takıldıktan sonra 3-4 ay adet düzensizliği yaşanabilir. Ancak yaşanan bu düzensizlik geçicidir ve kendiliğinden normale döner. Aşırı adet kanaması yaşayan kadınlarda adet yoğunluğunu azaltıcı etkisi bulunmaktadır.

Bakır içerikli spiral: Doktor tarafından takılan bakırlı spiral, takıldıktan hemen sonra bölgeye çok az dozda bakır yaymaya başlar. Spiralin yaymış olduğu bakır, rahim ve yumurta kanallarında değişime yol açarak gebeliğe engel olur. Sperm ile yumurtanın buluşmasını engeller. Çok düşük bir ihtimalle olsa bile hareketli ve sağlıklı bir sperm tüm engelleri aşarak yumurta ile buluşur, döllemeyi başarsa bile bölgede oluşan değişim nedeniyle döllennen yumurtanın yuvalanması imkansız olur. Spiral istenildiği zaman çıkarıldığında bölgede yaşanan değişim tamamen normale dönerek, bölge hemen gebelik için hazır hale gelir. Spiralin etkili bir koruma sağlayabilmesi için bölgeye uygun pozisyonda yerleştirilme]]> Spiral İle Korunma https://www.spiral.gen.tr/spiral-ile-korunma.html Thu, 29 Nov 2018 04:41:11 +0000 Spiral ile korunma, literatürdeki adı "Ria" olan spiral; rahim içine yerleştirilen, kadınlarda gebeliği önleyici korunma yöntemlerinden biridir. Spermlerin rahim içinde etkisiz hale gelmesini sağlayan "T" şeklindedir ve 1.5 cm boyun Spiral ile korunma, literatürdeki adı "Ria" olan spiral; rahim içine yerleştirilen, kadınlarda gebeliği önleyici korunma yöntemlerinden biridir. Spermlerin rahim içinde etkisiz hale gelmesini sağlayan "T" şeklindedir ve 1.5 cm boyunda plastik üstüne sarılı bakır telden meydana gelir. Bakır tel yerine, progesteron hormonu içeren farklı modelleri de bulunmaktadır. Ortalama 5 yıl süren koruyucu özelliği olan bu rahim içi araç; rahim içine takıldığı andan itibaren koruyuculuğu başlar ve çıkarılana dek devam eder. Kadınlarda yumurtlamayı kısmen önleyen spiral, koruyucu etkisi yüksek olması nedeni ile çok tercih edilen yöntemdir. Aynı zamanda, diğer yöntemlere göre spiralin yan etkisi de son derece azdır.

Ülkemizde 3 çeşit spiral modeli vardır. Bunlardan biri en çok tercih edilen "T" şeklindeki Bakırlı tellerdir. Bir diğeri, bulunduğu hazneye progesteron hormonu salgılayan Hormonlu Spirallerdir. Minera adıyla satılmaktadır. Ve son olarak, "S" ya da halka biçimindeki yaklaşık 15 yıl öncesinde kullanılan Hiçbir madde içermeyen spirallerdir. Günümüzde bunları bulabilmeniz pek mümkün değildir. Spiraller diğer yöntemlerden farklı olarak, spermlerin hareketlerini bozar. Yumurta döllenmesini önler, döllenme gerçekleşse bile embriyonun rahim içinde tutunma şansını azaltır. Gebe kalma oranı neredeyse % 2 olan spiral ile korunma yönteminde de çeşitli yan etkiler bulunmaktadır. Yılda bir kez mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekir.

Spiral Kimler için uygundur

Spiral ile korunmada diğer yöntemlerde olduğu gibi bir uzmanla görüşülmeli. Gerekse tahliller yapılıp öyle uygulanmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon söz konusu ise, hamilelik şüphesi var ise takılması sakıncalıdır. Ayrıca; son 3 ay içinde düşük yapılmışsa, nedeni bilinmeyen kanamalar mevcut ise, bakıra alerji varsa, rahim spiralden daha büyük veya küçük ise kesinlikle spiral tercih edilmemeli. Daha çok hap kullanmak istemeyen yada unutkanlık olan bayanların tercih ettiği bir yöntemdir. Emziren bayanlara, yüksek ve uzun süreli korunma yöntemi arayanlara, 35 yaş üstündeki hanımlara tavsiye edilen korunma yoludur.

Spiralin yan etkileri:

Spiral kullananlarda ara ara kanamalar, kahverengi akıntı ve kasık ağrıları gibi şikayetler yaşanabilir. Ancak kanama ile titreme ve şiddetli ağrı var ise, spiralde sorun var demektir. Enfeksiyon burgusu da olabilecek bu belirtiler doktora başvurmanızı gerektirir. Gerekli tedaviler uygulanır veya spiral geri çıkartılabilir. Nadiren de olsa dış gebeliği az miktarda tetiklediği söylenmektedir. Bu gibi sorunlar yoksa ve her şey yolundaysa spiral kullanımına devam edilmesinde sakınca yoktur.
]]>
Gebelikten Korunma Spiral https://www.spiral.gen.tr/gebelikten-korunma-spiral.html Thu, 29 Nov 2018 17:16:59 +0000 Gebelikten korunma spiral; Gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların yüzde doksanı bir yıl içinde gebe kalır. Bu nedenle eğer bir süre ya da bundan sonra hiç bebek istenmiyorsa mu Gebelikten korunma spiral; Gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların yüzde doksanı bir yıl içinde gebe kalır. Bu nedenle eğer bir süre ya da bundan sonra hiç bebek istenmiyorsa mutlaka  hamilelikten korunma yöntemi kullanmaları gerekir. Pek çok korunma yöntemi arasından size ve birlikte olduğunuz kişiye en uygun olanını seçmek için sağlık ocaklarına, devlet hastaneleri, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerine ve aile planlaması kliniklerine, aile hekiminize veya bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

Spiral doğum kontrol yöntemi rahim içerisine yerleştirilen küçük bir plastik alettir. Hormon ve Bakır içeren tipleri vardır. Kadınlarda döllenmeyi önleyicidir ve çok etkili bir yöntemdir. On yıla kadar koruyucu etkisi olan içeriğinde bakır olan tipleri vardır. Kadının gebe olmadığından emin olunması gerekir. Bu kesinleştikten sonra herhangi bir zaman diliminde uygulanabilir. Uygulamanın yapılışı sırasında kadının adetli olması gerekli değilse de adetli olması işlemin yapılmasını daha kolaylaştıracağından genellikle hekimler tarafından adetin ikinci veya üçüncü günü işlem yapılır. Nedeni de adet dönemlerinde rahim ağzı daha geniş bir yapıdadır. Ayrıca spiral kullanan bir kişinin Spirali çıkartması durumunda kişi hemen gebe kalabilir. Spiralin ilk takıldığı dönemlerde kadınlarda bazı değişimler olabilir. Bunlar lekelenme, adet kanaması gibi lekelenme, adet süresinde uzamaya, adet miktarında artma veya adet sancısına neden olabilir. Spiral anne sütünü hiçbir şekilde etkilemediği için emziren annelerinde rahatlıkla taktırabileceği bir yöntemdir. Yalnız spiral sadece gebe kalınması engellemek için uygulanan bir yöntemdir herhangi bir şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak için kullanılamaz. Spiralin takılma ve çıkarılma işlemleri kurallarına göre yapıldığında hiçbir şekilde enfeksiyona neden olmaz. 

Gebelikten korunma spiral;

Gebe kalmaktan korunmak için spiral rahim içerisine yerleştirilir. Koruma şekli erkek spermlerinin kadın yumurta hücrelerini döllemesini engellemek şeklindedir. Spiral ortalama olarak her kadında yüzde 98 oranında başarı sağlayan bir korunma yöntemidir. Çeşitleri arasında en az kullanım süresi olan hormonlu spiral ise beş sene kadar kullanan kişiyi hamilelikten korur. Yalnız hormonlu spiral genelde çocuğu olan ve sağlıklı olan kadınlara uygulanan bir yöntemdir. Spiralin bir kere takılması ile gebelik riski ortadan kalkar ve bunun dışında başka bir korunma yöntemine ihtiyaç duyulmaz. Spiralin hiçbir ilaç ile etkileşimi olmadığından rahatlıkla kullanılabilir. 

Spiral kullanımının olumsuz özellikleri;

Öncelikle Spiralin deneyimli bir hekim yani uzman biri tarafından takılması gerekir aksi takdirde tam yerleştirilemeyen spiral gebe kalınmasına neden olabilir. Spiral taktıran bazı kadınlarda bu uygulamanın takılma ve çıkarılma işlemi esnasında ağrı ve acı oluşabilir. 
Spiral doğum kontrol yöntemi uzun süre korunmak isteyen kişiler için ideal bir korunma yöntemidir. İleri yaşta olup sterilizasyon istemeyenler ve yeni doğum yapmış emziren kadınlar, hatta kürtaj olmuş ya da kendiliğinden düşük yapmış kadınlar bile bu yöntemi rahatlıkla kullanabilmektedirler. 
Spiralin kullanılması sakıncalı olan kişiler ise gebe veya gebelik riski olan kişilerdir. Kısa süre içerisinde yeniden çocuk sahibi olmayı düşünenlerin de bu yöntemi kullanmaması gerekir. Bunun dışında adet dönemleri şiddetli ağrı ve sancılı olanlar ile adet kanaması çok fazla olan kadınlar, diğer üreme organlarında veya rahminde yapısal bozukluğu olanlar, rahim ve üreme organlarında kronik iltihap bulunanlar, rahim ve üreme organlarında kanser hastalığı olanlar, birden fazla cinsel eşi olanlar için kullanılması uygun değildir. 

Gebelikten korunma spiral, günümüzde tüm dünyada en çok kullanılan doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir ülkemizde de çok yaygın olarak kull]]> Hormonlu Spiral https://www.spiral.gen.tr/hormonlu-spiral.html Fri, 30 Nov 2018 02:01:11 +0000 Hormonlu spiral, bir diğer adıyla mirena 2000'li yılların başında kullanılmaya başlanan bir doğum kontrol yöntemidir. Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan hormonlu spiral, rahim içi araç yani bili Hormonlu spiral, bir diğer adıyla mirena 2000'li yılların başında kullanılmaya başlanan bir doğum kontrol yöntemidir. Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan hormonlu spiral, rahim içi araç yani bilindik spiral ile benzer özellikler taşımaktadır. Ancak hormonlu spiral rahim içi spiralden farklı olarak bakır değildir. İçeriğinde kadınlık hormonu olarak bilinen progesteron bulunmaktadır. Dünya genelinde rahim içi sistem olarak tanımlanmaktadır.

Hormonlu spiral, rahim içine yerleştirildikten sonra 5 yıl süreyle kalabilme özelliğine sahiptir. Bu beş yıl içinde rahim içinde düşük dozda progesteron hormonu salgılayarak gebeliğin gelişmesini engellemektedir. Hormonlu spiral planlanmayan gebelikleri önlemek adına oldukça başarılı bir kontrol yöntemidir. Bazı çalışmaların sonucunu göre 7 yıl boyunca etki gösterdiği bilinmektedir.

Hormonlu spiral nasıl etki eder

Hormonlu spiral rahme yerleştirildikten hemen sonra ağır ve az oranda levonorgestrel olarak bilinen bir hormon salgılamaya başlar. Bu hormon aslında doğal olarak yumurtalıklarda salgılanmaktadır. Aynı zamanda bazı doğum kontrol haplarının içeriğinde de kullanılmaktadır. Salgılanan bu hormon endometrium tabakasının kalınlaşmasını önler. Dolayısıyla döllenen yumurta rahim içinde konumlanıp gelişecek yer bulamaz ve gebelik oluşmaz. Beraberinde hormonlu spiralin, spermin canlılığını, hareketini, rahim ağzı salgısını ve yumurtlamayı da önemli ölçüde azalttığı bilinmektedir. Hormonlu spiral, rahim ağzında salgıyı yoğunlaştırarak spermin hareketliliğini büyük ölçüde önler.

Hormonlu spiral kanamayı engeller mi, ya da kanamayı azaltır mı

Adet kanaması, döllenen yumurtanın rahim içine konumlanmasını sağlamak için kalınlaşan rahim zarının aktif olan bölümünün gebelik gelişmemesi durumunda bozularak dökülmesi ve bu sürecin bir döngüye dönüşmesi olarak tanımlanabilir. Rahim tabakası kadın vücudunda salgılanan hormonların etkisiyle gelişerek kalınlaşır. Yumurtlama gerçekleştikten sonra salgılanan progesteron hormonu sayesinde kalınlaşma olmaz. Rahim içi sistem yani hormonlu spiral önceden progesteron salgılayarak rahim zarında kalınlaşmayı önler. Döllenme gerçekleşse bile döllenen yumurta rahimde yerleşecek yer bulamaz. Gebelik olmayınca kalınlaşacak bir tabaka mevcut olmadığı için kanama genelde olmaz ya da çok az miktarda adet kanaması yaşanır.

Hormonlu spiral nasıl kullanılır

Hormonlu spiral adet kanaması gerçekleştikten itibaren 1 hafta içinde uzman bir doktor tarafında tıpkı normal spiral gibi rahim içine yerleştirilerek kullanılmaya başlanır.

Hormonlu spiral kimler için uygun değildir
 • Hamile ya da hamilelik şüphesi olanlar
 • Sebebi tam olarak bilinmeyen vajinal kanaması olanlar
 • Rahim ağzı ya da rahim kanseri olanlar
 • Göğüs kanseri olanlar
 • Rahim şekil bozukluğu bulunanlar
 • Son bir ay içinde kürtaj olanlar
 • Son üç ay içinde pelvik iltihabı hastalığa maruz kalanlar
 • Son üç aylık dönemde cinsel yolla bulaşan bir hastalığa maruz kalanlar
 • Karaciğer hastası olanlar için hormonlu spiral kullanımı uygun değildir.
Hormonlu spiral ne kadar güvenlidir

Hormonlu spiral bilinen en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biridir ve %99 oranında koruma sağlar.

Hormonlu spiral ne zaman çıkarılmalıdır

Hormonlu spiral, kadın gebelik planlıyorsa ya da takıldıktan 5 yıl sonra çıkarılabilir. Çıkarmak için herhangi bir gün tercih edilebilir.

Hormonlu spiral yan etkileri

Hormonlu spiral rahim içine yerleştirildikten sonra birkaç ay lekelenme tarzında ara kanamalar görülebilir. Bu durum endişe edilecek bir durum değildir. Zaman geçtikçe ka]]> Spiral İpi Nasıl Kontrol Edilir https://www.spiral.gen.tr/spiral-ipi-nasil-kontrol-edilir.html Sat, 01 Dec 2018 00:48:32 +0000 Spiral ipi nasıl kontrol edilir; Doğum Kontrolünde kullanılan Spiral, Rahim içi araç yani Ria, ya da halk arasında bilinen adı ile Spiral tüm dünyada en fazla tercih edilen geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemlerinin başında Spiral ipi nasıl kontrol edilir; Doğum Kontrolünde kullanılan Spiral, Rahim içi araç yani Ria, ya da halk arasında bilinen adı ile Spiral tüm dünyada en fazla tercih edilen geri dönüşümlü doğum kontrol yöntemlerinin başında gelir. Diğer adı  RİA olan spiralin bir başka özelliği de uzun süreli olarak geri dönebilir yöntemler içerisinde, maddi maliyeti en düşük olan yöntem olmasıdır. Tüm dünyada yaklaşık olarak 106 milyon kadının istenmeyen gebeliklerden korunmak için spiral yöntemini tercih ettiği varsayılmaktadır. Spirali kullanan bu kadınların yüzde yetmişi sadece tek bir ülkede kullanılmaktadır. O ülkede Çin Halk Cumhuriyeti' dir. RİA nın kadınlar tarafından kullanım alışkanlıkları incelendiğinde bazı coğrafi bölgelerde sıkça tercih edildiği gözlemlenmiştir. Bunun tam tersi bazı bölgelerde ise neredeyse hiç kullanılmadığı da gözlemlenmiştir. Çin’de her üç evli kadından birisi spiral kullanırken, İskandinav ülkelerinde bu oran yüzde on sekizlerde, Yakın doğu ve Afrika’da yüzde 12 iken, Avrupa ülkelerinde yüzde yedi, Avusturalya’da ise yüzde beş civarındadır. Spiralin kullanımın en düşük olduğu ülkelerden birisi ise Kuzey Amerika ve Sahra bölgesidir. 

Günümüzde kullanılan modern spirallerlerin önerilen kullanım süreleri değişkendir. Üretici firmalar 3-8 yıl arasında değişen kullanım süreleri belirtmekle birlikte yapılan tüm klinik deney çalışmalarında bunların hemen hepsinin on yıl süreyle sorunsuz kullanılabileceği gösterilmiştir. ama yinede kullanacak kişilerin bu süreden daha az zaman içerisinde değiştirilmesi tavsiye edilir. Spirallerin takılma işlemi hekim tarafından yapıldıktan sonra ilerde kolaylıkla çıkartılabilmesi için rahim ağzı içerisinde spiral için ip bırakırlar bu ipler cinsel ilişki esnasında erkek tarafından hissedilse de olması gereken bir durumdur. Bunun dışında hormonlu spirallerde de aynı ipten bulunur ara ara hekimini tavsiye ettiği şekilde bu ip yardımıyla kontroller sağlanır. Vajina içerisindeki ip belirli dönem ve tarihlerde rutin hekim kontrollerinde hekim tarafından denetlenirken hekimin size gösterdiği şekilde belli aralıklarda sizlerinde bu kontrolü yapması sağlanır. Böylelikle Spiralin yerinden çıkıp çıkmadığı veya olması gereken yerde sabit olduğu yönünde bilgiler vermektedir. 

Spiral ipi nasıl kontrol edilir;

İpin kontrol edilmesi genellikle hekim tarafından yapılması gereken bir durumdur. Özellikle normal Spiraller için bu şekilde işlem yapılır. Spiraldeki ipin amacı ilerde çıkarılmak istendiğinde Spiralin çekilmesi için ayarlanmıştır. O yüzden de tüm spiral çeşitlerinde vardır. İster normal olsun isterse ilaçlı spiral olsun her ikisinde de bu iplerin kontrolleri çok basit ve kolaydır. İpin yerinde durması ilerleyen dönemlerde çıkarılmak istendiğinde kolaylıkla Spiralin çıkarılmasını sağlar sadece tek elinizle rahim içerisinde bu ipi hissedebilirsiniz. Yani elle kontrol gerektirmektedir. Eğer kendi kontrolünüzü kendiniz yapamıyor iseniz mutlaka aralarda belli dönemler belirleyerek hekime gitmenizde fayda vardır.
]]>
İlaçlı Spiral https://www.spiral.gen.tr/ilacli-spiral.html Sat, 01 Dec 2018 02:09:31 +0000 İlaçlı spiral, Özellikle zaten çocuğunuz var ve belli bir süre başka bir çocuk istemiyor iseniz bu durumu planlamıyorsunuz. Anneliği ve iş hayatını bir arada sürdürdüğünüz için zamanınız çok kısıtlı
İlaçlı spiral, Özellikle zaten çocuğunuz var ve belli bir süre başka bir çocuk istemiyor iseniz bu durumu planlamıyorsunuz. Anneliği ve iş hayatını bir arada sürdürdüğünüz için zamanınız çok kısıtlı olduğundan, güvenilir ve günlük yaşantınızı etkilemeyecek bir doğum kontrol yöntemine ihtiyaç duyuyorsunuz. İşte tam burada hormonlu spiral sizin için doğru seçim olabilir. Hormonlu spiral yani ilaçlı spiral, özellikle çocuğu olan kadınlara önerilen ve uygulanan etkili bir doğum kontrol yöntemidir. Bu gibi bir durumda rahim içerisine doktor tarafından yerleştirilen ve düzenli olarak az miktarda hormon salgılayarak istenmeyen hamilelikleri engelleyen bir yöntemdir. Doğum kontrolü kadınların istenmeyen hamileliklerden kurtulması için geliştirilen ve uygulanan bir yöntemdir. Diğer taraftan doğum kontrol yöntemleri iki ana grup altında toplanır. Bunlardan birisi geri dönüşü olan yöntemler diğeri ise kalıcı yöntemlerdir. Kalıcı yöntemler, erkekte ve  kadında olan  tüplerin bağlanması ile yapılır. Geri dönüşü olan yöntemler ise doğum kontrol hapları, spiral ve ilaçlı spiral veya erkekte prezervatif şeklindedir. 

Tekrar çocuk sahibi olmaya karar verildiğinde yeniden yapma şansı veren bir yöntem olması ilaçlı spiral kullanımını yaygınlaştırmaktadır. İlaçlı Spiral veya rahim içine uygulanan araçların tüm dünyada en fazla tercih edileni, geri dönüşü olan bir doğum kontrol yöntemi olmasından ötürüdür. Spiral bir doğum kontrol aracıdır ve sıradan bir jinekolojik muayenesi esnasında rahim içine doktor tarafından rahatlıkla yerleştirilebilir. 

Bunlar; 
 • Rahim ağzında oluşan mukusun koyulaşması ile spermin rahime girmesi engellenir.
 • Rahim duvarını inceltir.
 • İlaçlı spiral, kadınların normal adet döngüsüne bağlı olarak, rahim içerisinde her ay gerçekleşen kalınlaşmanın daha az  boyutlarda olmasını sağlayarak, adet kanamalarının yoğunluğunu azaltır. 
 • Erkek Sperminin yumurtaya ulaşmasını ve yumurtayı döllemesini engelleyerek hamile bırakmasını engeller.
İlaçlı spiral T şeklinde, yumuşak ve esnek, ortalama üç cm uzunluğunda, plastikten yapılmış bir doğum kontrol aracıdır. Burada spiral vajinaya değil rahime yerleştirildiği için ne siz ne de eşiniz bu aracı hissetmez. İlaçlı Spiral kendi kendinize kontrol edebilirsiniz. Bunun için aylık olarak yapacağınız kontroller için, rahimin dışında bırakılan ipleri vardır. İlişki sırasında eşiniz zaman zaman bu ipleri hissedebilir. ilaçlı spiral genellikle çocuğu olan ve yakın zamanda bir çocuk daha planlamayan kadınlara önerilen bir yöntemdir. İlaçlı spiral kullanabilmeniz için gereken bilgiler; Kalp krizi veya inme geçirmemiş olmanız, Doğuştan kalp veya kalp kapakçığı ile ilgili rahatsızlıklarınızın olmaması, kan pıhtılaşması sorunu yaşayıp yaşamadığınız, kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmadığınız, yüksek tansiyon, yeni doğum yaptınız mı ve bebeğinizi emziriyor musunuz, şeker hastalığı, düzenli kullanılan ilaçlar, şiddetli migren gibi durumlar olmadığında kullanabilirsiniz. 

İlaçlı Spiral yan etkileri;
 • Spiral takılırken duyulan rahatsızlık hissi, 
 • Bir sene kullanımdan sonra adet kanamalarının tamamen kesilmesi,
 • Hafif kanama ve kramp,
 • Hekim tarafından takılan Spiralin kendi kendine yerinden çıkması ve hamileliği engelleyememesi, 
 • Alt karın bölgesinde ağrı, 
 • Özellikle ilk 3-6 ayda adet kanamalarının düzensiz olması ve ara kanamalar, 
 • Yumurtalıklarda kist oluşması,
 • Baş dönmesi, 
İlaçlı spiral riskleri, öncelikle hormonlu spiralin sizleri cinsel yol ile bulaşan hastalıklara karşı korumadığını bilmenizde fayda var. Dolayısıyla eşinizde veya sizde cinsel yol ile bulaşan bir hastalık var ise mutlaka kondom kullanmanız gerekmektedir. İlaçlı spiralin nadir olarak görülen riskleri; Pelvik bölge enfeksiyonu, ilaçlı spiral kullanırken çok düşük bir ihtimal olmasına rağmen hamile kalmak ve düşük tehlikesi gibi riskleri vardır. Sağlıkla kalın.  Spiral Kaç Yıl Kullanılır https://www.spiral.gen.tr/spiral-kac-yil-kullanilir.html Sat, 01 Dec 2018 23:04:24 +0000 Spiral kaç yıl kullanılır, Spiral günümüzde prezervatif, doğum kontrol hapları, hormon implantları gibi sıklıkla kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir. Spiral 2-3 cm boyutlarında, T şeklinde ve rahim içerisin Spiral kaç yıl kullanılır, Spiral günümüzde prezervatif, doğum kontrol hapları, hormon implantları gibi sıklıkla kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden bir tanesidir. Spiral 2-3 cm boyutlarında, T şeklinde ve rahim içerisine yerleştirilen mekanik doğum kontrol aracıdır. T'nin uç kısımlarında ve sapında çok ince bakır teller mevcuttur. Bu teller korunmada çok önemlidir. Spiral yumurtanın yanına giden spermlerde döllenme olsa bile, rahim içi yapının bozulmasını sağlayarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engellemektedir. Hormonlu spiraller ise hormon salgılayarak embriyonun rahim içerisinde tutunmasını engellemektedir. Spiral dünyada kullanılan en iyi korunma yöntemlerinden biri olarak görülmektedir. Tabi ki tamamen %100 değildir. Diğer yöntemlerde olduğu gibi spiral kullanımında da beklenmeyen gebelikler olabilmektedir. 

Peki diğer yöntemlere göre daha güvenli olduğu iddia edilen spiral kaç yıl kullanılır

Yapılan araştırmalara göre yılda spiral kullanan kadınların sadece 1-3 tanesi hamile kalmıştır. Şu anda kullanılan spiral türleri 5-10 yıl arasında bir kullanım ömrüne sahiptir. 10 yıl sonunda içerisinde kullanılan bakırlar bitmeye başladığı için koruma gücü tükenmektedir. Hormonlu spiraller de ise kullanımı süresi 3 yıl civarındadır. Süre sonunda çıkarılmasa bile bir zararı olmaz ancak koruma etkisi yoktur. Sürpriz bir gebelik ile karşı karşıya kalmak istemiyorsanız süre konusunda dikkatli olmalısınız. Spiralin kaç yıl kullanılacağında hem spiralin türü hemde kullanıcı etkili olacaktır. Spralin takılma zamanı genellikle adetin sonu fakat bitmemiş zamanında olmaktadır. Yani azda olsa kanama devam etmektedir. Takıldıktan sonra ilk birkaç ay sıkıntılar devam edebilmektedir. Bu yadırgama süreci çoğu kadın için genelde kısa sürmektedir. Bu sürede anormal ve fazla kanama görülür ise doktora görünmek gerekmektedir. 

Spiral kullanıldığı süre içerisinde kontrol edilmelidir. İlk kontrol 3 ay sonunda ultrasonografi ile yapılmaktadır. Bu kontrol amacı, spiralin yerinde olup olmadığını ve enfeksiyon olup olmadığı içindir. Azda olsa ilk bir yıl içerisinde aşırı kanama ve ağrı yüzünden spirali çektirmek isteyen hastalar olmaktadır. Bu hastalara progesteron salgılayan spiraller önerilmektedir. Spiral kullanım yılı dolduğunda genellikle adet döneminde çıkarılmaktadır. Spekulum takıldıktan sonra bir alet ile görünen ipten tutulup çıkarılır. Eğer ipi kopmuş yada içeri kaçmış ise kürtaj benzeri bir yöntemle çıkarılmaktadır. Spiralin kaç yıl kullanılacağına ilişkin sohbetimiz bu kadar. Ancak unutmayın hiçbir yöntem %100 sonuç vermez. 
]]>
Spiral Doğum Kontrol https://www.spiral.gen.tr/spiral-dogum-kontrol.html Sun, 02 Dec 2018 22:09:37 +0000 Spiral doğum kontrol, yöntemleri arasında en fazla tercih edilenler arasındadır. Rahim içi araç olan spiral spermleri öldürerek tüplerden ilerlemelerine engel olur. Bu etkisine rağmen tüplere ulaşan ve döllenen yumurtanın rahme Spiral doğum kontrol, yöntemleri arasında en fazla tercih edilenler arasındadır. Rahim içi araç olan spiral spermleri öldürerek tüplerden ilerlemelerine engel olur. Bu etkisine rağmen tüplere ulaşan ve döllenen yumurtanın rahme yerleşmesine engel olarak doğum kontrolünü sağlar. Nadiren rahim içi yapışıklıklarını önlemek içinde spiral kullanıldığı olur. Ancak temel olarak spiral doğum kontrol işleviyle gebeliği önler.

Çoğunlukla T şeklinde olan spiral plastiğin üzerine bakır telle çevrili olur. Alt uç kısımlarında hem kontrolünü sağlayan, hem de çıkarılmasını sağlayan ipi olur. En fazla kullanılan spiral türü polietilen gövde üstü baryum sülfatla kaplı olanlardır. Bakır sülfat kullanımı röntgen sırasında rahat görünmelerini sağlamak içindir. Bazen spirallerde bakır yerine progesteron hormonu kullanımı yapılır. Bu sayede kanama miktarı azaltılabilir. Diğer spiraller 3-4 ay adet kanamasında artmaya yol açar. Progesteron hormonu olan spiral diğerlerine göre daha pahalı olur.

Spiral doğum kontrol yöntemi olarak ne kadar etkilidir

Rahme spiralin takılmasıyla birlikte gebelikten koruyucu etkisi de başlar. Bu etki ancak spiralin rahimden çıkarılmasıyla son bulur. Spiralin rahimde kalma süresi ise 5-10 yıl kadardır. Genellikle ilk 5 yıldan sonra değiştirilmesi önerilir. Bu süre spiralin koruyuculuğunun en üst düzeyde olduğu süreçtir. Spiral doğum kontrol yöntemi olarak tercih edilirse, kadının gebe kalma olasılığı % 1 kadardır.  Spiralin takılmasından önce kadına jinekolojik muayene yapılmalı ve gerekli olduğu takdirde smear testi de yapılmalıdır. Elde edilen sonuçlara göre spiral takma için uygun bir zaman belirlenir. Genellikle spiral takma ağrıya yol açmaz. Ancak lokal anestezi de uygulanabilir. Doğum sonrasında, sezaryen doğum anında ya da düşüğün sonrasında spiral takılmasında sakınca yoktur.

Spiral doğum kontrol yöntemi için uygun adaylar kimlerdir

Spiral takılması için adaylarda bazı kriterlerin olması gerekir. Bu adaylarda spiral doğum kontrol yöntemi olarak oldukça başarılı olur. Kadının daha önce en az bir defa doğum yapmış olması, rahim ağzında yara olmaması ve adet düzensizliği sorununu yaşamaması gerekir. Cinsel hastalıklar bakımında fazla risk taşımaması, son bir yıl içinde pelvik iltihabı, klamidya enfeksiyonu, gonore geçirmemiş olması gerekir. Doğum yapmış ve emzirenlere ise 40 gün sonra spiral takılabilir. Doğum kontrol hapı kullanmayan, sigara içmeyen adaylarda spiral için uygundur. Spiral doğum kontrol yöntemi olarak uzun süreli korunmayı isteyen, koruma etkisi yüksek oranda olan bir yöntem isteyen kadınlara bu koşulları taşıdığında rahatlıkla takılabilir.

Spiral doğum kontrol yöntemi olarak ne zaman kullanılamaz

Spiral takılmasını engelleyecek en önemli etken gebelik şüphesidir. Bunun dışında önceden geçirilen enfeksiyonlar, bel soğukluğu, son 3 ayda enfekte düşük yapanlar, birden fazla cinsel partnerin olması durumunda, bağışıklık sistemini zayıflatan lösemi, AIDS gibi hastalıkları olan, kalp kapakçığı hastalarına spiral takılamaz. Ayrıca sebebi tespit edilemeyen adet düzensizliğinde, adet kanamaları şiddetli olanlarda spiral için uygun değildir. Bakır alerjisi olanlar, pap smear testi normal olmayanlar, diadermi ısı tedavisi görenler, vücudunda bakır birikimine yol açan Wilson sendromu hastalarına da spiral takılamaz. Spiral kadınlarda enfeksiyona karşı yatkınlığa neden olur. Bu spiralin en önemli dezavantajları arasındadır. Bu nedenle spiral takılacak kişilerin en uygun adaylar arasından tercih edilmesi önemlidir.

Spiral doğum kontrol yöntemi olarak ne zaman takılır

Spiral takılmadan önce mutlaka kadının jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Spiral için uygunluk belirlenirse, tercihen adet dönemi içinde bir gün tespit edilir. Bu kanamanın başında, ortasında ya da bittikten hemen sonra 1-2 gün içinde olabilir. Ancak spiral takıldığında kadının gebe]]> Spiral Çıkarma https://www.spiral.gen.tr/spiral-cikarma.html Mon, 03 Dec 2018 07:07:30 +0000 Spiral Çıkarma, Spiral gebeliği önlemek için rahmin içine takılan ve T şeklinde olan bir araçtır. Günümüzde bakır ihtiva eden rahim içi için kullanılan araçlar en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu araçların harici Spiral Çıkarma, Spiral gebeliği önlemek için rahmin içine takılan ve T şeklinde olan bir araçtır. Günümüzde bakır ihtiva eden rahim içi için kullanılan araçlar en yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu araçların haricinde progesteron hormonu (levonorgestrel) sağlamakta olan rahim içi kullanılan araçlarda vardır. Spiral adet kanamasından sonra veya hamile olmadığından emin olduktan herhangi bir dönem içinde takılır. Ancak bayanda oldukça fazla akıntı veya enfeksiyon var ise spiral takılması tavsiye edilmez. Takılan bakır spirallerde hamilelikten korunma süresi tam on senedir. Progesteron sağlamakta olan spiraller de ise koruma süresi tam beş yıldır. Rahim içi araçlarının yıllık kontrollerinin düzenli bir şekilde yaptırılması gerekir. Rahim içi araç kaynaklı kullanılan araçlar bayanlarda ara kanamalar, aşırı adet kanaması ve kasıkta ağrılara neden olur. Progesteron (levonogestrel) hormonu sağlamakta olan spiraller standart spirallere göre kanamaya neden olmaması sebebi ile çok daha avantajlı olur. 

Spiral Çıkarma, Spiral yani rahim içine takılan araçları çıkarmak oldukça basit ve kolay şekilde olur. Rahim içine takılan spiraller çıkarılır iken kişi kesinlikle acı veya ağrı hissetmez. İşlem oldukça kısa sürede acısız, ağrısız tamamlanır. Ultrasonografi sayesinde takılan spiarl yeri kontrol edilmektedir. Daha sonra ise kişi normal jinekolojik muayene masasına yatırılmaktadır. Muayene aleti olan spekulum yerleştirilir. Aynı zamanda da takılan spiral'in ipleri rahmin ağzından dışarı çıkmış şekilde görülür. Dışarı çıkan bu iplerden tutulur ve daha sonra yavaşça çekilir. Daha sonra spekulum yerinden çıkartılır ve işlem kolaylıkla tamamlanmış olur. Bütün bu uygulanan işlemler yani spiral'in rahimden çıkarılması toplamda bir yada iki dakika süren oldukça kısa zamanda gerçekleştirilen bir uygulamadır. Bayan hiçbir şekilde acı yada ağrı hissetmez. Kişi spiral çıkarıldıktan sonra eski yaşantısına tekrardan döner. 

Spiral Ne Zaman Çıkarılır

Takılan spiral'in çıkarılması için aynı spiral'in takılması gibi en uygun zaman adet dönemidir. Ancak bazı durumlar ise takılan spiral rahime yapışmış olur. Böyle durumlarda ise takılan spiral'i çıkarmak için özel tekniklere başvurularak işlem gerçekleştirilir. Spiral'in spekulum işlemi uygulandıktan sonra özel bir aletle çıkarılmayacak duruma gelmişse aynı kürtaja benzer bir işlem ile spiral çıkartılır. Genelde uygulanan bu yöntemlere ihtiyaç duyulmadan takılan spiraller sadece 1-2 dakika içinde çıkarılır.

]]>
Hormonlu Spiral Yan Etkileri https://www.spiral.gen.tr/hormonlu-spiral-yan-etkileri.html Tue, 04 Dec 2018 02:05:48 +0000 Hormonlu spiral yan etkileri, spiral takma esnasında rahatsızlık hissi, baş dönmesi ve oluşan hafif kanamalar olarak görülmektedir. Bunlar hormonlu spiralin normal oluşan yan etkileridir. Hormonlu spiralin yerinde oynaması gebel Hormonlu spiral yan etkileri, spiral takma esnasında rahatsızlık hissi, baş dönmesi ve oluşan hafif kanamalar olarak görülmektedir. Bunlar hormonlu spiralin normal oluşan yan etkileridir. Hormonlu spiralin yerinde oynaması gebelik durumunun olması yüksek ihtimaller arasında yer almaktadır. Diğer yandan da adet düzensizliği, aşırı kanamalar ve bazı insanlarda da adetin kesilmesini oluşturmaktadır. 
Hormonlu spiralin yan etkileri arasında birde adet döneminin dışında ara kanamalar da yer almaktadır. Ve bu ara kanamalar kişinin adet döneminden fazlası olmaktadır. Çoğu kadında ise alt bölgelerde ağrı ve hassasiyet oluşturmaktadır. Bazı bayanlarda yumurtalık kistleri olarak yan etki gösterebilmektedir. Bu kistler zararsız ve çoğunlukla 1-2 ayda kaybolmaktadır.

Hormonlu spiral yan etkileri arasında en çok görülen pelvik bölgesinde oluşan enfeksiyon yer almaktadır. Bu enfeksiyon ilk iki haftada kendini göstermektedir. Bu da eşinizin çoklu eşli olması daha fazla riskini artırıyor. Hormonlu spiralin  düşük bir ihtimalle hamile kalma riskini oluşturmaktadır. Çoğunlukla dış gebeliğe yol açar. Hormonlu spiralle hamile kalındığı takdirde spiralin çıkarılması gerekmektedir. Aksi takdirde ağır enfeksiyon oluşmasına ve hatta bebek ölümüne neden olmaktadır.
]]>
Spiral Çeşitleri https://www.spiral.gen.tr/spiral-cesitleri.html Tue, 04 Dec 2018 22:47:58 +0000 Spiral çeşitleri, spiral bir diğer adıyla rahim içi araç, dünya genelinde doğum kontrolü için en yaygın kullanılan yöntemlerin başında gelir. Yapı olarak T şeklinde, geri dönebilen, kıvrılabilir, ip aparatı olan bir a Spiral çeşitleri, spiral bir diğer adıyla rahim içi araç, dünya genelinde doğum kontrolü için en yaygın kullanılan yöntemlerin başında gelir. Yapı olarak T şeklinde, geri dönebilen, kıvrılabilir, ip aparatı olan bir alettir. Bakır ve hormon içerikli olarak iki çeşidi bulunmaktadır. Günümüzde spiral kullanımı süreleri üretici firmaya göre değişiklik gösterebilir. 3-10 yıl arasında kullanımı olan spiraller bulunmaktadır. Ülkemizde daha çok T spiraller kullanılmakta ve kullanımı 5-10 yıl arasında değişmektedir. Genelde T şeklinde olsa da piyasada farklı şekillerde ve markalarda spiral bulunmaktadır. Spirallerin alt kısmında genelde bir halka bulunur ve bu halkaya ip bağlıdır. Spiralde ip bulunmasının nedeni spiralin çıkartılmasında kolaylık sağlamasıdır. Beraberinde spiralde bulunan ip kontrol anında spiralin kayıp kaymadığını da göstermekte yardımcı olur. Spiralin rahme yerleştirilmesi ya da çıkarılması işlemi oldukça kolaydır.

Spiral çeşitleri nelerdir

Piyasada çok farklı marka ve şekillerde spiral bulunsa da her birinin koruma mekanizması ve etkinlik oranı aynıdır. Bakırlı spirallerde kullanılan bakır miktarına göre kullanma yılı belirlenir. Ülkemizde en çok T şeklinde olan bakırlı spiraller tercih edilmektedir. Spiraller içeriğine göre şu şekilde sınıflandırılabilir.

Bakırlı spiraller: İstenmeyen gebeliği engellemek amacıyla rahim içine yerleştirilen, bakır özelliği olan T şeklinde bir alettir. Adet kanamasından sonra, gebelik şüphesi yoksa tercih edilen bir günde doktor tarafından rahme yerleştirilir. Vajinal enfeksiyon ya da aşırı vajinal kanaması olan kadınlar için uygun değildir. Bakırlı spirallerin koruma süresi 10 yıldır. Spiral takıldıktan sonra doktorun önerdiği günde kontrole gidilmeli ve bu kontroller yılda bir defa tekrarlanmalıdır. Bakırlı spirallere bağlı olarak kadında, ara kanama, aşırı kanama ya da kasık ağrısı gibi şikayetler oluşabilir. Bakırlı spiral, gebeliği %99 oranında önleyen, güvenilir bir korunma yöntemidir.

Bakırlı spiraller, sperm öldürücü özelliğe sahiptir. Döllenme gerçekleşse bile gebeliğin rahim içine yerleşmesini engeller. Bakırlı spiral, sperm hareketliliğini önler. Sezaryenle doğum yapanlar, sigara kullananlar, hipertansiyon, şeker hastalığı, anemi, kalp-damar, migren, kolesterol hastaları spiral kullanarak korunma sağlayabilir. Bakırlı spiraller, farklı ilaçlarla etkileşim sağlamaz. Bakır alerjisi olanlar, çok eşli bir hayat tercih edenler, genital aktinomiköz olanlar, cinsel yolla bulaşıcı bir hastalık için riskli olanlar, akut servisit ve vajinit problemi olanlar ve doğumsal olarak rahimde şekil bozukluğu olanlar bakırlı spiral kullanımı için uygun olmayan adaylardır.

Hormonlu spiral: Daha önce doğum yapmış kadınlar için tavsiye edilen güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Rahim içine yerleştirilen hormonlu spiral, çok az dozda hormon salgısı gerçekleştirerek gebelikten korunma sağlar. Dünya genelinde yine fazlaca tercih edilen spiral çeşitleri arasındadır. Bakırlı spiral gibi T şeklindedir. Hormonlu spiral %99 oranında koruma sağlayan güvenilir bir yöntemdir. Kullanım süresi 5 yıldır. Yoğun adet kanamaları yaşayan kadınlarda adet kanamalarını kestiği için avantajlı bir yöntemdir. Bu alanda tedavi amacıyla da kullanılmaktadır. Kadın gebelik istediği anda doktor tarafından kolaylıkla alınabilir ve spiral alındıktan sonra hemen gebe kalınabilir. Hormonlu spiralin gebeliği birkaç yolla engellediği bilinmektedir. Rahim ağzı salgısını yoğunlaştırır ve bu sayede spermin rahme geçişini engeller. Spermin yumurta ile birleşmesini önleyerek döllenmeye izin vermez. Rahim duvarını inceltici özelliği bulunmaktadır.

Hormonlu spiral, gebelik şüphesi olanlar, pelvik enfeksiyon geçirenler, vajinal enfeksiyona sık maruz kalanlar, rahim ve rahim ağzı kanseri olanlar, sebebi belli olamayan vajinal kanaması olanlar, rahim içi boşluğunda şekil bozukluğu olanlar için uygun bir korunma yöntemi değildir. Bunların h]]> Rahim İçi Spiral https://www.spiral.gen.tr/rahim-ici-spiral.html Wed, 05 Dec 2018 08:44:10 +0000 Rahim içi spiral, dünya genelinde istenmeyen gebelikten korunmak amacıyla yaygın şekilde tercihe dilen spiral, erkekten gelen spermlerin canlılığını yok ederek, kadın tüplerine geçişini engeller. Tüm bunlara rağmen tüpler Rahim içi spiral, dünya genelinde istenmeyen gebelikten korunmak amacıyla yaygın şekilde tercihe dilen spiral, erkekten gelen spermlerin canlılığını yok ederek, kadın tüplerine geçişini engeller. Tüm bunlara rağmen tüplerde döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesine engel olur. Bu sayede gebelikten korunma sağlar. Rahim içi spiral sadece gebelikten korur. Ekstra olarak bir faydası bulunmamaktadır. Ancak bazı kadınlarda rahim içi yapışıklığı önlemek amacıyla da tercih edilebilir.

Rahim içi spiral, genelde T şeklinde bir alettir. Plastik bir maddenin üzeri bakır telle sarılmış olan aletin alt kısmında ip bulunur. Bu ip sayesinde spiral kontrolü kolaylıkla yapılabilir. Aynı zamanda bu ip sayesinde spiralin çıkarılması da kolaylaşır. En çok tercih edilen spiral türü, baryum sülfatla kaplı olan spirallerdir. Bakır sülfat spiralin, görüntüleme yöntemi anında kolaylıkla görüntülenmesini sağlar. Bazı rahim içi spiral türleri bakır özelliğinde değildir. Hormon içerikli spiraller de kadınlar tarafından sıkça tercih edilir. Hormonlu spiraller özellikle aşırı kanama sorunu olan kadınlar için tercih edilir. Bu spiraller kanama miktarını azaltır. Diğer spiraller ise kullanıma başladıktan sonra kanama miktarını arttırabilir. Ancak bu geçici bir süre devam eder. Birkaç ay sonra kanama normale döner. Hormon içerikli rahim içi spiral bakır özellikli olan spirallerden daha pahalıdır. Spiral rahme yerleştirildikten sonra, vücut spirali yabancı bir madde olarak algılamaya başlar. Yerleştirildiği yerde enflamasyon yaratır. Bu enflamasyon sayesinde rahme kadar gelen spermler etkisiz hale gelir ve dolayısıyla gebelik oluşmaz.

Rahim içi spiral ne kadar süre etkili olur

Rahim içi spiral doktor tarafından rahme yerleştirildikten hemen sonra koruyucu özellik sağlar. Koruyucu özelliği spiral alınana kadar devam eder. Spirallerin koruyuculuk süresi 5-10 yıl arasında değişir. Fakat koruyuculuğundan emin olabilmek için kullanım süresi 5 yılı aşmamalıdır. Rahim içi spiral en güvenilir korunma yöntemi olsa da %100 koruma sağlamayabilir. Spiral korunma yöntemi kullanmasına rağmen %1 oranında gebe kalma olasılığı vardır. Yani rahim içi spiralin koruma oranı %99'dur.

Rahim içi spiral takılmadan önce kadın jinekolojik muayeneye tabii tutulabilir. Eğer gerek duyulursa smear testi uygulanabilir. Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra rahim içi spiral için kadına gün verilir ya da aynı gün spiral takılabilir. Spiral takma işlemi ağrısız bir işlemdir. Ancak bazı durumlarda lokal anestezi kullanılabilir. Düşük sonrası, kürtaj sonrası ya da sezaryen doğum sonrası hemen spiral takılabilir. Kadın ağrıya karşı dayanıksızsa rahim içi spiral takılması sırasında genel anestezi tercihe dilebilir.

Rahim içi spiral kimler için uygun bir korunma yöntemidir
 • Cinsel yolla bulaşan bir hastalık için riskli olmayanlar
 • Son bir yıl içinde herhangi bir enfeksiyon hastalığı geçirmeyenler
 • Normal doğum sonrası 40 günü tamamlayan kadınlar
 • Adet düzensizliği, rahim ağzında yara olmayan kadınlar
 • Etkili bir korunma yöntemi tercih edenler
 • Daha evvel bir doğum yapmış olanlar rahim içi spiral için uygun adaylardır.
Rahim içi spiral kimler için uygun bir yöntem değildir
 • Gebelik şüphesi olanlar
 • Var olan ya da daha önceden maruz kalınan bel soğukluğu ya da klamidya gibi enfeksiyonu olanlar
 • Geçmiş üç aylık zamanda endometrium enfeksiyonu olanlar
 • Çok eşli olanlar
 • Kalp kapakçığı rahatsızlığı olanlar
 • Lösemi, AIDS gibi bağışıklık sistemine bağlı hastalığı olanlar
 • Nedeni belirsiz adet düzensizliği yaşayanlar
 • Bakır alerjisi olanlar
 • Rahim ya da rahim ağzı kanseri olanlar
 • Vajinal enfeksiyon şüphesi olanlar rahim içi spiral kullanımı için uygun olmayan adaylardır.
Rahim içi spiral ne zaman takılır

Rahim içi spiral taktırmak isteyen]]> Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır https://www.spiral.gen.tr/adetin-kacinci-gunu-spiral-takilir.html Wed, 05 Dec 2018 09:49:29 +0000 Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır, bayanlar arasında çoğunlukla adetin son günleri yani adet bitmeye yakın bir iki gün önce ve hemen bitince takılır diye bilinmektedir. Spiral takımı genellikle adet zamanı tercih edilmekted Adetin Kaçıncı Günü Spiral Takılır, bayanlar arasında çoğunlukla adetin son günleri yani adet bitmeye yakın bir iki gün önce ve hemen bitince takılır diye bilinmektedir. Spiral takımı genellikle adet zamanı tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise spiral taktıracak kişinin hamile olmadığından emin olunmasıdır. Ama adet olmadığı günlerde de kişinin hamile olmadığından emin olunursa, teknik olarak sorun yoktur ve adet olmayan günlerde de spiral takılabilir. Adet kanaması zamanı rahim ağzı kan akışından dolayı azcık açılmıştır ve bu şekilde spiral takımı daha kolay gerçekleşmesiyle birlikte kişi daha az acı hissedecektir diye bir inanç vardır. Ama rahim ağzı adet kanaması sırası açılmaz. Bunu bir başka deyişle, aslında spiral taktıracak kişinin hamile olma şansının düşük olmasındandır. Spiral veya da tıp adı ile rahim içi araç (RİA) doğum sonrası, düşük/kürtaj sonrası veya adet siklusunun herhangi bir döneminde güvenle takılmaktadır. En uygun vakit ise adet kanaması veya da hemen bitimidir. Bu konuyla ilgili jinekologlar da adet kanamasının devam ettiği veya kanama bitimine yakın birkaç günlük zamanda spiral takmak için en uygun zamanın olduğunu düşünmektedirler. 

Spiral Kimlere Takılır
 • Cinsel yolla bulaşabilen, hastalık riski taşımayan kadınlar, uzun süre tek partneri olanlara, 
 • Migren, varis gibi hastalıkları olanlara, sigara içen 35 yaş üstü ve her gün ilaç kullanmayan bayanlara, 
 • Loğusalık zamanını bitirmiş emziren kadınlara, 
 • Uzun süreli ve yüksek korunma oranı olan, ekonomik korunma ve güvenli korunma isteyen kadınlara, 
 • Aktif genital enfeksiyonu bulunmayan kadınlara takılır.
Spiral Kimlere Takılmaz
 • Hamilelik veya hamilelik şüphesi olanlara, 
 • Bakır alerjisi yada Wilson hastalığı gibi Bakır metabolizması ile ilgili hastalığı rahatsızlığı olanlara, 
 • Rahmin doğuştan yada sonradan gelişen yapısal bozukluğu olanlara: Rahim içinde duvar olması, küçük ve kısa rahim yada çift rahim olması, rahmin iç duvarına yerleşmiş büyük miyom yada polip olması. 
 • Kanama bozuklukları yada kan hastalıkları nedeniyle tedavi görenler, ileri derece anemi yada trombositopenisi olanlara, antikoagülan tedavi alanlara, 
 • Yapılan Pap smear testinde anormallik olanlar, 
 • Yakın zaman da düşük yapmış olanlara, 
 • Kalp kapakçığı rahatsızlığı olanlara, 
 • Nedeni bilinmeyen adet düzensizlikleri olanlara,  
 • Kanser tedavisi görenler yada kortizon kullananlara, 
 • AIDS ve Lösemi gibi bağışıklık sisteminde zayıflatıcı hastalığı olanlarda ve vs. gibi vücut rahatsızlığı ve jinekolojik hastalığı bulunanlara spiral takılmaz ve uygun görülmemiştir. 
Adetin kaçıncı  günü spiral takılır, bu konuda kadına yapılacak jinekolojik muayenede en uygun gün tercih edilir. Adet döneminde herhangi bir günde ya da adetin bitişinde hemen spiral takılabilir.
]]>
Spiral Varken Hamile Kalınırmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-varken-hamile-kalinirmi.html Thu, 06 Dec 2018 02:50:30 +0000 Spiral varken hamile kalınırmı sorusu aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sisteminin verdiği güven ile ilgilidir. Her ne kadar yaygın kullanıma sahip olsa da bu doğu Spiral varken hamile kalınırmı sorusu aslında ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada uygulanan ve oldukça yaygın olan bir doğum kontrol sisteminin verdiği güven ile ilgilidir. Her ne kadar yaygın kullanıma sahip olsa da bu doğum kontrol sisteminin kullanılması sonrasında % 1 ile % 5 değerleri arasında bir oran ile kadının gebe kalma riski vardır. 

Spiral varken hamile kalınırmı sorusuna bu cevabı verebilmenin ardında spirali yerleştiren doktorun uzmanlık derecesi, spiralin doğru yerleştirilip yerleştirilmemesi gibi iki temel durumun varlığıdır. Çünkü rahim içi gebelik kontrol aracı kullanıldığında belirtilen iki faktör göz önünde bulundurulmalıdır.  Spiral varken hamile kalınırmı gibi bir durum ile karşılaşmak söz konusudur çünkü uygulanan doğum kontrol yöntemi ne olursa olsun spiral varken hamile kalma düşük bir ihtimal söz konusu ise bile böylesi bir risk vardır. Yukarıda belirtilen iki ana temel durum dışında rahim bölgesine tam olarak yerleşmemiş bir spiral yada yerinden oynayarak kaymış bir spiral varken hamile kalma durumu gözlenebilir. Spiral doğum kontrol yöntemi uygulandığında spiral varken hamile kalma  gebeliğin meydana gelme durumu oluştuğunda hemen akıla gebeliğin dış gebelik yada normal bir gebelik mi olduğu yönünde sorular takılabilir. Bunu kesin bir şekilde cevaplayabilmenin yolu ultrason çektirmektir. Ultrasonografi ile gebelik kesesi görülünceye kadar durumun takip edilmesi bu neden ile gereklidir.

Spiral Varken Hamile Kalınırmı

Spiral varken hamile kalma
durumunda gebeliği olumsuz yönde etkileyebilen bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler arasında en fazla oluşabilen durum % 40 ile % 50 oranına sahip düşük oluşma riskidir. Düşük oluşma riskini normale çevirmek için takılı olan spiralin ipi görülebiliyor ise yerinden çekilmesi tavsiye edilmektedir. Spiral varken hamile kalma durumu olanlarda septik şok olarak adlandırılan ciddi anlamda olumsuz etkileri olan enfeksiyon oluşabilmektedir. Spiral varken hamile kalma olan vakalarda bebeklerde doğuştan bir anormallik olması yada sakatlık olması durumu gözlenmemiştir. Spiral varken hamile kalma varsa eğer spiral çıkartılmaz ise hastada enfeksiyon oluşması riski oldukça yüksek seviyelere çıkmaktadır. Spiral doğum kontrol aracı kullanımına rağmen gebelik varsa hamileliğin birinci, ikinci ve üçüncü aylarında yüksek ateş, kramp ve kanama gibi belirtiler dikkatle izlenmelidir. Çünkü spiral varken hamile kalma durumunda düşük oluşması riski ve dış gebelik meydana gelme riski yüksek olmaktadır. Spiral varken hamile kalma vakalarında başka bir risk de meydana gelebilmektedir. Bahsedilen bu risk erken doğum yapma riskidir. Bu kişilerde normal gebe kalma durumunda oluşabilen erken doğum riski % 300 ile % 400 oranlarında artış gösterebilmektedir.
]]> Spiral Ne Zaman Takılır https://www.spiral.gen.tr/spiral-ne-zaman-takilir.html Thu, 06 Dec 2018 22:23:22 +0000 Sprial ne zaman takılır Bayanların genelde ne çok merak ettikleri konulardan biridir. Sprial takılması için doktorlar tarafından ön görülen tarih adetin ilk üçüncü günüdür. Aynı zamanda bu dönemi geçirmiş ise Sprial ne zaman takılır Bayanların genelde ne çok merak ettikleri konulardan biridir. Sprial takılması için doktorlar tarafından ön görülen tarih adetin ilk üçüncü günüdür. Aynı zamanda bu dönemi geçirmiş iseniz adetli olduğunuz her hangi bir günde de taktırabilirsiniz. Sprial takılması için adet döneminin tercih edilmesinin nedeni ise gebelik sürecinin başlamaması veya olmamasıdır. Bunun dışında diğer günlerde de sprial takılabilir ama teknik olarak regl döneminde takılması uygun görülür.

p>Doğum Sonrası Sprial

Normal bir doğumun ardından sprin takılması için 3 ay gibi bir sürenin geçmesi gerekir. Bu süre gebelikten dolayı büyüyen rahmin küçülmesini beklemektir. 3 ay gibi bir sürede rahim gerçek boyutuna gelecektir ve spriali kavrayabilecektir. Sezaryen ile gerçekleşmiş bir doğumun ardından sprial takılması için 6 hafta gibi bir süre beklemek gerekir. 6 ay rahmin şişliğinin inmesi için yeterli olacaktır. Sprialin güvenli olması ve gerçek anlamıyla gebelikten koruyabilmesi için belli bir süre beklemek uygun olacaktır.

Spiral Ne Zaman Takılır<

Sprial Takılmasında Yaş Faktörü

Sprialin takılması için kesinlikle bir yaş sınırlanması bulunmamaktadır. Jinekolojik bir muayenenin ardından sprial takılması için kişide her hangi bir sorun görülmemiş ise kişinin yaşının ne olursa olsun uygulanabilir. Sprial menopozlu yaşlarda uygulanacağı gibi çok genç yaşlarda da takılmasında mahsur görülmemektedir. Ancak 20 ve üzeri yaş grupları sprialin tutunabilmesi adına daha uygundur.

Kürtaj Ve Düşük Sonrası Sprial

Düşük sonrasında görülen ilk regl döneminde sprial takılabilir. Eğer düşüğün ardından rahim temiz görülmüş ise sprialin takılması için beklemeye gerek yoktur. Şayet düşüğün ardından kürtaj gerektiren bir durum ile karşılaşılmış ise bir ay kadar beklemek en doğrusu olacaktır. Bazı durumlardan dolayı kürtajın ardından hemen sprial takılması sağlık için uygun görülmemektedir. Bunun için bir ay kadar beklemek daha doğru olacaktır.

]]>
Spiral Nasıl Çıkarılır https://www.spiral.gen.tr/spiral-nasil-cikarilir.html Fri, 07 Dec 2018 16:38:48 +0000 Spiral Nasıl Çıkarılır Spiral taktırmak, en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olduğu gibi, spiral taktıran kadınların en çok merak ettiği spiral nasıl çıkarılır sorusunun cevabıdır. Spermlerin rahim duv Spiral Nasıl Çıkarılır Spiral taktırmak, en etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olduğu gibi, spiral taktıran kadınların en çok merak ettiği spiral nasıl çıkarılır sorusunun cevabıdır. Spermlerin rahim duvarına doğru tırmanmasını engelleyen spiral, T şeklinde bir çubuk olmakla beraber, spermleri engellendiğinden, istenmeyen hamileliğin de önüne geçer. Bu açıdan birçok kadın tarafından tercih edilen ve son derece güvenli bir doğum kontrol yöntemi olan spiral taktırmak, ülkemizde de giderek yaygınlaşmaktadır. Ancak gerek 30 yaşının altındaki kadınlar, gerekse bu eşiğin üstünde olan kadınlar, spiral çıkartılmasının zor ya da acılı bir yöntem olduğunu düşünerek, doğum kontrol hapları kullanmayı tercih etmektedir. Bunun yanı sıra spiral taktırmak isteyen kadınların doktorlarına sordukları ilk sorunlardan biri spiral nasıl çıkarılır ya da spiralin çıkarılması çok acı verir mi, olmaktadır. Oysa, spirali çıkarmak, taktırmaktan daha kolaydır ve daha az acıya neden olur. 

Spiral Ne Zaman Çıkarılır

Spiralin çıkarılması için en doğru zaman regl dönemidir. Ancak bazı durumlarda spiral, rahme yapışmış olabilir. Bu gibi durumlarda spirali çıkartmak için özel yöntemler kullanılır. Spiralin spekulum takıldıktan sonra, özel bir alet ile çıkarılmayacak duruma geldiği zamanlarda, kürtaja benzer bir uygulama yapılır ve spiral bu şekilde çıkarılır. Ancak çoğu zaman bu yönteme ya da anesteziye gerek kalmadan, ağrısız ve acısız bir şekilde çıkarılabilir. Spiral, kolayca çıkarılıp, takılamadığından, bu konuda uzman bir doktor tarafından yardım almak şart olduğundan, sık kullanılan bir yöntemdir. Ancak spiralin rahimde durma süresi ortalama 5-8 yıldır.

Spiral Nasıl Çıkarılır

Spiral taktıran ya da taktırmak isteyen kadınların spiral nasıl çıkarılır, korkusuyla, bu yöntemden uzak durmaları büyük bir yanılsamadır. Zira spiral taktırmak bazı durumlarda ağrıya neden olsa da, spirali çıkarmak, kadınların önemli bir bölümünde ağrıya yol açmamaktadır.

]]>
Spiral Yan Etkileri https://www.spiral.gen.tr/spiral-yan-etkileri.html Fri, 07 Dec 2018 16:58:59 +0000 Spiral Yan Etkileri; Spiral genel anlamda yan etkisi az olan bir korunma yöntemidir. Dolayısı ile doğum kontrolü yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntemlerden birisidir. En sık karşılaşılan yan etkisi, ilk Spiral Yan Etkileri; Spiral genel anlamda yan etkisi az olan bir korunma yöntemidir. Dolayısı ile doğum kontrolü yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntemlerden birisidir. En sık karşılaşılan yan etkisi, ilk takıldığı ayda ortaya çıkan, şiddetli olmayan bir kasık ve karın ağrısıdır. Spiral nedeni ile ortaya çıkan ağrı 1-2 ay içinde müdahale etmeden ortadan kaybolur. Aynı zamanda kasık ağrısı ile beraber adet kanamasında hafif bir artış yaşanabilir. Bu kanama normal oranda adet gören kadınlarda çok önemli değildir. Ancak adet miktarı fazla olan kadınlarda bazı problemlere yol açabilir. Bu nedenle adet dönemi aşırı olan kadınlar için önerilen bir yöntem değildir.

Cinsel Organlarda Enfeksiyon: Spiral nedeni ile enfeksiyon uygulama yapılan ilk günlerde daha yaygın olsa da, spiral uygulamada olduğu her an yine de enfeksiyon riski vardır. Kişide yüksek ateş ve kokulu akıntı varsa enfeksiyon riskinden şüphe duyulmalıdır.

Dölyatağının Delinmesi: Spiral şayet dölyatağının dibine uygulanmışsa delinme söz konusu olabilir. Çok sık görülmese de spiral kayarak delinmeye yol açabilir.

Gebelik: Spiral takılı olmasına rağmen gebelik oluşan kadınlarda %50 civarında gebelik düşük ile sonlanabilir. Oluşan gebelik spiralin varlığına rağmen devam ederse erken doğum riski ortaya çıkar. Şayet anne adayı gebeliği devam ettirmek istiyorsa mevcut spiralin muhakkak alınması gerekir. Eğer spiralin ipi dölyatağına doğru ilerlediyse ve spirali almak mümkün değilse dölyatağında oluşabilecek enfeksiyon nedeni ile kadın doktor gözetiminde olmalıdır.

Spiral Yan Etkileri

Kanama: Cinsel birliktelik sonrasında kanama görülme olasılığı vardır. Bu gibi durumlarda spiral çıkarılmalı ve daha ufak boyutta bir spiral takılmalıdır.

Spiral Kilo Aldırır mı

Spiral kullanmayı düşünen kadınların en çok merak ettikleri konu spiralin kilo aldırıp aldırmadığıdır. Spiral kilo artışına neden olan bir korunma yöntemi değildir. Çünkü spiral herhangi bir ilaç ya da hormon içeren bir alet değildir.

Spiral Dış Gebeliğe Yol Açar mı

Yine spiral hakkında merak edilen konulardan birisi spiralin dış gebeliği neden olup olmadığıdır. Spiral güvenli bir korunma yöntemi olduğu için gebelik oluşma olasılığı oldukça azdır. Bu nedenle spiral kullanan kadınlarda kullanmayan kadınlara oranla daha düşük olasılıkla dış gebelik oluşabilir. Fakat spirale rağmen gebe kalan kadınlarda gerçekleşen gebeliğin dış gebelik olma ihtimali yüksektir.

Spiral yan etkisi son derece düşük, kullanımı kolay ve oldukça güvenli bir yöntemdir. Ayrıca kişinin istediği anda çıkarılması mümkündür. Bu nedenle de doğum kontrolü yöntemleri arasında en fazla tercih edilen yöntemlerden birisidir.

]]>
Spiral Kayması https://www.spiral.gen.tr/spiral-kaymasi.html Sat, 08 Dec 2018 11:34:37 +0000 Spiral kayması, spiral güvenli bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 2-3 santim çapında T şeklinde bir alettir. Eskiden kullanılan spirallerin şekli ve boyutu daha farklı olsa da günümüzde hormon içerikli ve bakı Spiral kayması, spiral güvenli bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 2-3 santim çapında T şeklinde bir alettir. Eskiden kullanılan spirallerin şekli ve boyutu daha farklı olsa da günümüzde hormon içerikli ve bakırlı spiraller tercih edilmektedir. Spiral takıldığı alanda gebeliğin oluşmasını önleyen bir alettir. Rahim ağzı geçirgenliğini önleyerek rahime doğru gelen spermlerin canlılığını yitirmesini sağlar.

Spiral Kayması Ne Demek

Spiralin rahim içinden aşağı tarafa doğru veya rahim ağzından vajinaya doğru ilerlemesidir. Bu gibi olasılıklarda spiral alınmalı ve yenisinin takılmalıdır. Çünkü Bu gibi durumlarda spiral koruyucu özelliğini yitirerek gebeliğe neden olabilir. Üstelik aşağı tarafa doğru ilerleyen spiral cinsel birliktelik anında penise temas ederek, penisin hasar görmesine neden olabilir. Spiral kaydığı zaman adet dönemi haricinde ara kanamalar ya da lekelenmeler oluşabilir.

Spiral kaymasına neden olan en önemli faktör fazla doğum nedeni ile rahim ağzının geniş olmasıdır. Bir diğer neden ise takılma hatasıdır. İlk takılma anında tam yerine yerleştirilmemiş ise spiral yine kayabilir. Bu tür olasılıklardan haberdar olmak için spiral takıldıktan 1 ay sonra kontrol amacı ile sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Spiralin kontrolü sırasında kayma olduğu fark edilmişse yenisi ile değiştirilerek sorun çözümlenir. Şayet ikinci denemede de spiral kaymış ise başka doğum kontrol yöntemleri önerilir. Spiral kullanan kadınların 1 yıl ara ile mutlaka kontrole gitmesi gerekir.

Spiral Kayması

Spiralin Kaydığı Nasıl Anlaşılır

Spiral kayması kişi tarafından çoğu zaman fark edilmez. Ancak bahsi geçen şikayetler oluşmuşsa spiralin kaydığından şüphe duyulabilir. Spiral kaydığı zaman bazı vakalarda herhangi bir yakınma ve belirti ortaya çıkmayabilir. Vajinal ultrason sayesinde spiralin kaydığı anlaşılabilir.

Spiralin Karın İçine İlerlemesi

Spiral çok nadir de olsa idrar torbasına ya da karın içine kayabilir. Spiralin ultrason ile kontrolü sırasında rahim içinde gözlenmemesi ile başka bir alana kaydığı fark edilir. Bu gibi olasılıklarda spiral cerrahi girişimler ile kaydığı alandan çıkarılır.

]]>
Spiral Kısırlık Yaparmı https://www.spiral.gen.tr/spiral-kisirlik-yaparmi.html Sat, 08 Dec 2018 18:49:25 +0000 Spiral kısırlık yapmaz. Fakat spiral genital organlardaki enfeksiyon riskini arttırır.Bu enfeksiyon eğer tedavi edilmez ise rahim, yumurtalıklar ve tüpleri de kapsayacak şekilde yapışıklıklar yapabilir .Bu yapışıklıkların sonucu ola
Aynı sebeplerden dolayı doğurmamışlara korunmaya yönelik spiral ilk tercih olarak tavsiye edilmemektedir. Ancak hastada ciddi bir problem yok ise ,takiplerine düzenli gidiyor ise,riskleri hakkında bilgilendirilmişse doktor uygun gördüğü taktirde doğurmamışlara da spiral uygulamak mümkündür.Yine de ilk tercih olmamalıdır.Spiral Kısırlık Yaparmı]]>
Spiral Nasıl Takılır https://www.spiral.gen.tr/spiral-nasil-takilir.html Sun, 09 Dec 2018 01:46:23 +0000 Spiral nasıl takılır, Spiral fazla ağrı hissedilmeden kolayca takılan doğum kontrol yöntemidir. Azda olsa ağrıyı önlemek için işlemden önce ağrı kesici içilmesi faydalı olacaktır. Bu oluşabilecek ağrı ve kra Spiral nasıl takılır, Spiral fazla ağrı hissedilmeden kolayca takılan doğum kontrol yöntemidir. Azda olsa ağrıyı önlemek için işlemden önce ağrı kesici içilmesi faydalı olacaktır. Bu oluşabilecek ağrı ve kramplarda faydalı olacaktır. Doktorlar bazı durumlarda enfeksiyonlara karşı antibiyotik kullanımını önerebilirler.

Spiral ne zaman takılmalıdır

Spiral adet döneminin ilk üç günü içerisinde takılmalıdır. Bunun dışında doğumlardan sonra, sezaryenden sonra ya da kürtaj sonrası takılabilir. Etkin bir doğum kontrol yöntemi olduğundan, hamile kalmak istemeyenlere tavsiye edilmektedir.

Spiral nasıl takılır

Hastaya spekulum takılıp serviksi görünür hale getirilir. Bölge antiseptik ile temizlenerek, tenekulum adındaki aletle çekilir. Bu şekilde uterus düz hale getirilir. Ardından histerometri adındaki aletle serviks ağzından girilerek rahmin boyu ölçülür. Aplikatör içerisindeki spiral rahim ağzından rahim içerisine yerleştirilir. İçeriye rahmin tepe noktasına kadar ittirilir. Histerometri aleti ile ölçülen mesafeye getirilip, tepe noktasından kayması engellenir. Tüpün içerisindeki spiral pistonla ittirilerek, tüpten çıkarılır. Tüp uterustan dikkatlice çıkarılır. Spiral artık rahime yerleştirilmiştir. İpi 0,5-1,0 cm dışarıda kalacak şekilde kesilmektedir.

Spiral Nasıl Takılır

Spiral takıldıktan sonra yaşanalar nelerdir

İşlem sırasında ya da sonrasında kramp tarzı ağrılar görülebilir. Bunlar kısa bir süre sonra geçecektir. Spiral takıldıktan sonra bir kaç dönem ağrılı ve fazla miktarda görüle adet kanamaları da düzene girecektir. Adet kanamalarının arasında görülen lekelenme şeklinde kanamalarda spiralden kaynaklanabilir. Bazı kadınlar bu şikayetlere maruz kalmadan bu dönemi atlatırlar. İlk adet döneminden sonra spiralin kontrolü için doktorunuza muayeneye gitmeniz gerekir. Herhangi bir enfeksiyonun tespit edilebilmesi ve spiralin konumunun belirlenmesi için bu gerekli bir kontroldür. Spiral takıldıktan sonra adet gecikmesi, şiddetli ağrılar, baygınlık, ateş ve akıntı gibi durumlar yaşayanlar mutlaka doktora kontrole gitmelidir.

]]>
Spiral Nedir https://www.spiral.gen.tr/spiral-nedir.html Sun, 09 Dec 2018 15:40:54 +0000 Spiral nedir , doğum kontrol yöntemi olarak rahim içine uygulanan, yumurta ve spermin buluşmasını engelleyen ve döllenme gerçekleşse bile, rahim içini gebelik için uygunsuz hale getirerek döllenmiş yumurtanın rahme Spiral nedir , doğum kontrol yöntemi olarak rahim içine uygulanan, yumurta ve spermin buluşmasını engelleyen ve döllenme gerçekleşse bile, rahim içini gebelik için uygunsuz hale getirerek döllenmiş yumurtanın rahme konumlanmasını önleyen bir alettir. Spiral çıkarıldıktan kısa bir süre sonra doğurganlık özelliği tekrar kazanılır.

Spiralin rahimde kalma süresi 1 - 1,5 yıl kadardır. Spiraller ucunda ip bulunan metal ya da plastikten üretilmiş aletlerdir. Bazı spiraller bakır ya da progesteron hormonu içermektedir. Genital bölgede enfeksiyon riski yaşayanlar, aşırı regl kanaması görenler, üreme sisteminde herhangi bir sorunu olanlar ve dış gebelik geçmişi olan kişilerin spiral kullanması riskli olabilir. Bu nedenle bu tür sorunlar yaşayan kişilerin spiral taktırmadan önce riskler hakkında doktorunu bilgilendirmesi önemli bir ayrıntıdır.

Spiral, yan etkisi yok denecek kadar az olan bir alettir. Spiral takıldıktan sonra düzenli aralıklar ile doktor kontrolüne dahil olan kişilerde ortalama 10 yıl kadar '99 koruma sağlayabilir. Günümüzde doğum kontrol yöntemi olarak bakır özellikli spiraller daha çok tercih edilmektedir.

Spiral Nedir

Spiral, uzman ve tecrübeli bir doktor tarafından, gebelik ihtimalinin yaşanmadığı adet döneminin son günlerinde rahim içine birkaç dakika içinde yerleştirilir. Spiralin takıldığı an hafif ağrı yaşanabilir. İpi hissedildiği sürece spiral normal konumda demektir. Şayet spiralin ipi hissedilmiyorsa spiral yerleştirildiği yerden kaymış olabilir. Bu durumda gebelikten korunabilmek için mutlaka doktora başvurmak gerekir. Spiralin kullanım süresi dolduktan sonra eğer genital bölgede herhangi bir sorun yoksa eskisi çıkarılarak yenisi takılabilir.

Spiral Kullanırken Gebe Kalma Olasılığı Var mıdır 

Çok nadir durumlarda spiral olması gereken yerde olsa bile gebe kalınabilir. Bu gibi olasılıklarda oluşan gebeliğin %50 civarında düşük ile sonuçlanma ihtimali vardır. Fakat spirale rağmen gebelik fark edilmiş ve çıkarılmış ise düşük olasılığı %25'lere kadar düşebilir. Gebelik oluştuğu halde spiral hala rahim içinde duruyorsa anne adayının hayatı tehlikeye girebilir ve enfeksiyon oluşma riski açığa çıkabilir. Bu gibi olasılıklarda spiralin ipi görünmüyorsa ya da ultrason ile spiral tespit edilememiş ise kürtaj söz konusu olabilir. Gebelik sürecinde spiralin çıkarılmaması amniyon zarının erken dönemde açılmasına neden olabilir ve erken doğum olasılığı yaşanabilir.

Spiral Ne Zaman Takılmalıdır

 • Rahim içinde miyom mevcutsa
 • Rahim yapısında herhangi bir bozukluk varsa
 • Gebelik şüphesi varsa
 • Kronik bağışıklık yetmezliğinde
 • Bakır alerjisi mevcutsa
 • Nedeni belli olmayan vajinal kanama yaşanıyorsa
 • Rahim içinde önceden geçirilmiş ya da sürekli tekrarlayan bir iltihap varsa spiral takılmamalıdır.
]]>
Spiral https://www.spiral.gen.tr/spiral.html Mon, 10 Dec 2018 04:29:02 +0000 Spiral, rahim içine uygulanan sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyen ya da döllenme oluşsa bile rahim içinin fonksiyonunu bozarak döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini önleyen bir doğum kontrol yöntemidi Spiral, rahim içine uygulanan sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyen ya da döllenme oluşsa bile rahim içinin fonksiyonunu bozarak döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini önleyen bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral çıkarıldığı an doğurganlık özelliği tekrar kazanılır.

Spiral rahim içine yerleştirildikten sonra 1-5 yıl kadar kalabilir. ucunda ip bulunan metal ya da plastikten üretilen türleri vardır. Bazı spiraller progesteron ya da bakır özellikli olabilir. Üreme sisteminde enfeksiyona neden olabileceği için spiral kullanımında bazı tartışmalar olmuştur. Kadın adet döneminde yoğun kanama yaşıyorsa, üreme sisteminde enfeksiyon söz konusu ise ve daha önce dış gebelik yaşamışsa spiral kullanımı uygun görülmemektedir. Bu gibi durumlarda spiral kullanımı için bu tür risklerden mutlaka doktoru bilgilendirmelidir.

Spiral yan etkisi oldukça az olan güvenilir bir doğum kontrol yöntemidir. Yaklaşık 10 yıl kadar kadını gebeliğe karşı %98 civarında korur. Günümüzde en fazla tercih edilen spiral türü bakır özelliği olan spirallerdir. Hormon özellikli spirallerin kullanımı özel durumlarda tercih edilmektedir.

Spiral

Spiral kullanımı

Spiral uzman bir jinekolog tarafından rahim içine yerleştirilir. Spiral adet döneminin bitiş gününe yakın, gebelik olasılığının olmadığı ve rahim ağzının hafif açık olduğu bir dönemde takılır. Spiralin takılma işlemi birkaç dakika içinde gerçekleştirilir.

İlk takıldığı 1-2 ay hafif bir ağrı oluşabilir. Takıldıktan 1 ay sonra spiralin kontrolü için tekrar doktora gitmek gerekir. Ayrıca spiralin kontrolü için ucunda bulunan ip ile kontrol yapılabilir. Spiralin kaydığı durumlarda cinsel birliktelik anında erkeğin cinsel organında tahriş oluşabilir. Bu gibi olasılıklarda spirali değiştirmek için mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Spiralin kullanım süresi tamamlandıktan sonra eğer herhangi bir sorun yaşanmıyorsa spiral çıkarılarak hemen yenisi takılabilir.

Spiral Kullanımında Hangi Durumlarda Doktora Başvurulmalıdır

 • Kötü kokulu vajinal akıntı varsa
 • Cinsel birliktelikten sonra şiddetli ağrı yaşanıyorsa
 • Sebebi belli olmayan ateş varlığında
 • Gebelik belirtileri yaşanıyorsa mutlaka bir hekime başvurmak gerekir.

Spiral Kullanırken Gebe Kalınabilir mi

Çok nadir durumlarda spirale rağmen gebelik oluşabilir. Spirale rağmen oluşan gebeliklerin düşük ile sonuçlanma olasılığı %50 civarındadır. Fakat gebelik anlaşıldığı anda spiral çıkartılırsa gebeliğin düşük olasılığı %25 civarına düşer. Oluşan gebeliğe rağmen spiral çıkartılmamışsa kadın için hayati önem taşıyan ciddi enfeksiyonlar oluşabilir. Spiral muayene sırasında görülmemişse ultrason yardımı ile yeri tespit edilerek kürtaj ihtimali değerlendirilmelidir. Gebelik süresinde spirali aldırmamak amniyon sıvısının erken boşalmasına yol açarak erken doğuma neden olabilir.

Spiral Kimler İçin Uygun Değildir

 • Gebelik şüphesi olanlar
 • üreme sistemi ile alakalı enfeksiyon sorunu olanlar
 • Rahim yapısında bozukluk olanlar
 • Rahimde miyom ya da polip olanlar
 • Kronik bağışıklık yetmezliği yaşayanlar için spiral uygun bir korunma yöntemi değildir.
]]>