Kadın Korunma Yöntemleri Spiral
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kadın Korunma Yöntemleri Spiral

Kadın korunma yöntemleri spiral, En çok tercih edilen korunma yöntemidir. Spiral rahim içine yerleştirilerek spermlerin yumurta içine gitmesini ve yumurtada döllenme olsa bile rahim içi düzeni bozarak döllenmiş yumurtanın yerleşmesini engelleyen ucunda ip olan plastik ya da metalden yapılmış olan rahim içi doğum kontrol aracıdır. Genelde T şeklinde ve 2-3 cm uzunluğundadır. Ayrıca hormonlu spiral sayesinde salgılanan hormon rahim içinde döllenmenin oluşmasını engeller. Spiraller rahim içinde 1-5 yıl süreyle kalabildiği gibi gelişen teknoloji ve kullanılan malzemeye bağlı olarak 10 yıla kadar da bu süre uzamıştır. Spiral bütün dünyada kullanılan kadın doğun korunma yöntemlerinden en iyisidir. Korunma oranı yüzde yüz olmasa bile çok yüksektir. Yapılan araştırmada her 100 kadından 1-3 tanesi spiralle hamile kalmaktadır. Spiral genellikle adetin iki veya üçüncü günü takılması tercih edilmektedir. Bunun nedeni de kişinin hamile olmama durumuna emin olmaktır. Ayrıca bu dönemde rahim ağzının açık olmasından dolayı hasta çok fazla acı hissetmemektedir. Spiralin kendi kendine de düşme ihtimali vardır o yüzden kesinlikle belirli aralıklarda kontrol edilmeli spiral çıkarıldıktan sonra 2 ay dinlenme süresi verilmelidir. 2 aydan sonra tekrar spiral takılabilir.


Kadın korunma yöntemleri spiral kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

 • Muhakkak 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir. Bazı durumlar da spiral yerinden oynamış olabilir edilen muayenelerde kontrol edilir. Spiral yerinden oynamış olsa bile hamile kalma riskini azaltır fakat tam güvenilir olmayabilir.
 • Spiral âdet kanamaları az da olsa arttırır bu yüzden âdet kanaması çok olan bayanların spiral takması uygun değildir.
 • Sürekli genital enfeksiyon geçiren kişilerin spiral takması uygun değildir. Vücudun spiral içinde tepki verme ihtimali çok yüksektir.
 • Bazı kişilerde rahim içinde doğuştan olan anormallikler olabilir bu kişilerin de spiral takması uygun değildir.
 • Rahimde çok büyük miyomları olan ve kortizon ve ağır ilaç tedavisi olan bayanlara da spiral takılması oldukça sakıncalıdır.
 • Kanama ve pıhtılaşma riski yüksek olan hastalara uygulanmamalıdır.

Kadın korunma yöntemleri spiralin yan etkileri nelerdir?

 • Kahverengi akıntı oluşmasına neden olabilir.
 • Bazı durumlar da dış gebelik görülebilir.
 • Det kanamasını arttırabilir ya da düzensiz kanamaların oluşmasına neden olabilir.
 • Takıldıktan sonra ilk birkaç gün kasıklar da ağrı görülebilir.
 • Dış gebelik riskini arttırma ihtimali vardır.
Kadın korunma yöntemleri spiral, diğer korunma yöntemlerine göre çok daha basit kullanımlı ve daha ekonomiktir. Ayrıca alkol, sigara tüketimi gibi kısıtlayıcı özelliklerinin bulunmaması, çocuk istendiği taktirde çıkarıldıktan bir ay sonra bir adet süresinin geçmesi ile hamile kalınabilir. Ayrıca cinsel ilişki öncesi hiçbir ekstradan işlem yapılmaması da sağladığı en büyük avantajdır. Ayrıca uzun süre spiral kullanan bayanlarda rahim ve rahim ağzı kanserlerinde azalma olduğu görülmüştür.


Kadın korunma yöntemleri spiral kullanırken

 • Ateş, halsizlik, titreme,
 • İlişki sırasında erkeğin spirali fark etmesi, spiralin yerinden oynama durumu,
 • Aşırı decede olan kanamalar,
 • Kötü kokulu akıntı,
 • Karında ve kaşıklarda görülen şiddetli ağrılar ve kramplar varsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilip muayene olunması gerekir.
Spiralin adet döneminde çıkarılması daha uygundur. Kolay ve acısız bir işlemdir. Fiyat olarak da çok uygundur. Gidilen sağlık kurumuna göre fiyatlar 100-500 TL arasında değişmektedir.

Kadın Korunma Yöntemleri Spiral Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral ile Korunma

Spiral ile Korunma

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Nezaman Hamile Kalınır?

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Nezaman Hamile Kalınır?

Spiral Varken Hamile Kalınır mı?

Spiral Varken Hamile Kalınır mı?

Güncel

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Güncel

Kola Takılan Spiral

Kola Takılan Spiral

Güncel

Spiral Çeşitleri Nelerdir?

Spiral Çeşitleri Nelerdir?