Spiral Çıkarıldıktan Sonra Kanama Olurmu?
06 Temmuz 2024

Spiral Çıkarıldıktan Sonra Kanama Olurmu?

Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olurmu sorusuna cevap vermeden önce spiral taktırmanın nedenlerinden bahsetmekte fayda var. İstenmeyen gebeliklerin ve aile planlamasının yapılabilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Ülkemizde doğum kontrol hapı ve prezervatif ile korunma daha yaygın olsa da spiral taktırma yöntemi de tercih edilenler arasındadır.

Eğer spiral takılırken herhangi bir sorun olmadıysa, normal şartlarda spiral hiçbir yan etki göstermemektedir. Ancak takılırken spiral de herhangi bir sorun olmuş ise çeşitli yan etkilerin görüldüğü de olmuştur. Ara kanama, sürekli kanama, kahverengi akıntı ve rahimde ağrı gibi etkiler görülmektedir. Spiral takılırken âdet kanaması dışında çok hafifte kanama meydana gelebilir. Fakat bu az miktarda ve kısa sürmektedir. Spiral takıldıktan sonra ilk regl kanamasından sonra spiralin yerleştirildiği bölgede olup olmadığı Uzman bir doktor tarafından ultrasonla kontrol edilmelidir.

Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olurmu; evet kanama meydana gelmektedir. Cerrahi bir müdahale olmuş ise az miktarda kanama olabilmektedir. Ancak bu kanama dikkate değer miktar ve yoğunlukta olmayacaktır. Kişinin Panik yapmasına gerek yoktur.

Spiral nasıl çıkarılır

Spiral çıkarılması çok zor bir uygulama değildir. Ucunda ipi bulunan, çıkarılırken tutulması için kolaylık sağlaması için bu eklentiyle geliştirilmiş bir araçtır. Kimi durumlarda ip kopar veya spiral rahim ağzına yapışabilir. Bu durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Tabi spiral çıkarma işleminin mutlaka doktorunuz tarafından yapılması gerekmektedir. Spiral çıkarıldıktan sonra kanama olur mu; cerrahi müdahaleden sonra az da olsa kanama meydana gelir.

Başka değinilmesi gereken ilave konu da spiralin sadece doğum kontrol yöntemi olduğudur ve kesinlikle cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı bir etkisi olmadığı söz konusudur. Bu nedenler, çoğunlukla tek eşli kadınlar tarafından kullanılması gerekir. Çağımızda cinsel yolla bulaşan birçok hastalık bulunmaktadır, bu yüzden dikkat edilmesi gerekir.

Ayrıca rahim anomalileri olanlar tarafından da tercih edilmemesi gerekir. Stabil kalabilmesi sağlıklı ve biçimi düzgün rahimlerde mümkündür. Çok fazla doğum yapmış ve yapısal bozukluğu olan rahimlerde çok erken zamanda kaymalar veya etkisiz bir çözüm olarak ortaya çıkma ihtimalleri bulunmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

8

06 Temmuz 2024 Cumartesi

Siprali cikartali 5 gün oldu benim kanamam ve çok sancım oluyor normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba 8,

Spiralin çıkarılmasından sonra bazı kadınlarda birkaç gün süren kanama ve ağrı olabilir. Ancak aşırı kanama veya şiddetli ağrı normal değildir. Bu durum birkaç gün içinde düzelmezse veya şikayetleriniz artarsa, bir sağlık profesyoneline başvurmanız en iyisi olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Semra DEMİR

22 Mayıs 2024 Çarşamba

2ay oldu aldirali hala devam ediyor kanamam et parçaları geliyor halsiz ve başım dönüyor

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, yaşadığınız bu durum normal değil ve derhal bir sağlık profesyoneline başvurmanız önemlidir. Geçmiş olsun.

soru

Esmer

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Ben spreli cikartilali 15 gun oldu hala kanamam devam ediyor cerrahi bir mudahaleyle cikartildi peki bu normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, her bireyin iyileşme süreci farklı olabilir. Ancak, 15 gün süren kanama normal olmayabilir ve bir doktora danışmanız önemlidir. Sağlığınızı riske atmayın ve bir uzman görüşü alın lütfen.

soru

Rufeyde

25 Nisan 2024 Perşembe

Spral ciktiktan sonra hala kanama devam ediyor 3 gunu gecti ve cok kanama var acaba normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

3 günden uzun süren ve yoğun kanama normal değildir. Bir sağlık profesyoneline danışmanız önemlidir.

soru

Umida

22 Nisan 2024 Pazartesi

Ben spiral çikartim anca tam 1 haftadir kanama var bu normalmi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba, spiral çıkarıldıktan sonra bir süre kanama olması normaldir, ancak 1 haftadan uzun sürerse veya aşırı yoğun olursa bir doktora danışmanız iyi olabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Kayması Neden Olur?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Spiral Ağrı Yapar mı?

Editörün Seçtiği

Kola Takılan Spiral

Kola Takılan Spiral

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Kısırlık Yaparmı

Spiral Çıkarma

Spiral Çıkarma

Spiral Adetin Kaçıncı Günü Çıkarılır?

Spiral Adetin Kaçıncı Günü Çıkarılır?

Spiral Doğum Kontrol Yöntemi

Spiral Doğum Kontrol Yöntemi

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral Nasıl Takılır?

Güncel

Spiral Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiral Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Güncel

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Hamile Kalınır mı?