Spiral ile Korunma
21 Haziran 2024

Spiral ile Korunma

Spiral, literatürde "Ria" olarak bilinen ve rahim içine yerleştirilen, kadınlarda gebeliği önleyici bir korunma yöntemidir. Genellikle "T" şeklinde olan spiral, 1.5 cm boyutunda plastik üzerine sarılı bakır telden oluşur. Bakır tel yerine progesteron hormonu içeren modelleri de mevcuttur. Bu rahim içi araç, ortalama 5 yıl süreyle koruyucu özellik gösterir ve yerleştirildiği andan itibaren koruyuculuğu başlar, çıkarılana kadar devam eder. Spiral, kadınlarda yumurtlamayı kısmen önler ve yüksek koruyuculuğu nedeniyle sık tercih edilen bir yöntemdir. Aynı zamanda, diğer yöntemlere göre spiralin yan etkileri oldukça azdır.

Spiral Modelleri

Ülkemizde üç çeşit spiral modeli bulunmaktadır:
  • En çok tercih edilen "T" şeklindeki bakırlı spiraller.
  • Progesteron hormonu salgılayan hormonlu spiraller, Minera adıyla satılmaktadır.
  • Yaklaşık 15 yıl önce kullanılan, hiçbir madde içermeyen "S" ya da halka biçimindeki spiraller. Günümüzde bu modelleri bulmak pek mümkün değildir.

Spiraller, spermlerin hareketlerini bozarak ve yumurta döllenmesini önleyerek çalışır. Döllenme gerçekleşse bile, embriyonun rahim içinde tutunma şansını azaltır. Spiral ile korunma yönteminde gebe kalma oranı neredeyse %2'dir. Ancak yılda bir kez mutlaka doktor kontrolü yapılması gerekmektedir.

Spiral Kimler İçin Uygundur?

Spiral ile korunmada, diğer yöntemlerde olduğu gibi bir uzmanla görüşülmeli ve gereken tahliller yapılarak uygulanmalıdır. Herhangi bir enfeksiyon söz konusu ise veya hamilelik şüphesi varsa, spiral takılması sakıncalıdır. Ayrıca son 3 ay içinde düşük yapılmışsa, nedeni bilinmeyen kanamalar mevcutsa, bakıra alerji varsa, rahim spiralden daha büyük veya küçükse, spiral kesinlikle tercih edilmemelidir. Spiral, daha çok hap kullanmak istemeyen veya unutkanlık problemi olan kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Emziren kadınlara, yüksek ve uzun süreli korunma yöntemi arayanlara, 35 yaş üstündeki kadınlara tavsiye edilen bir korunma yoludur.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Spiral kullananlarda ara sıra kanamalar, kahverengi akıntı ve kasık ağrıları gibi şikâyetler yaşanabilir. Ancak kanama, titreme ve şiddetli ağrı varsa, spiralde sorun var demektir. Bu belirtiler enfeksiyon işareti de olabilir ve doktora başvurulması gereklidir. Gerekli tedaviler uygulanır veya spiral geri çıkarılabilir. Nadiren de olsa dış gebeliği az miktarda tetiklediği söylenmektedir. Bu gibi sorunlar yoksa ve her şey yolundaysa, spiral kullanımına devam edilmesinde sakınca yoktur.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spiral Ne Zaman Takılır?

Spiral Ne Zaman Takılır?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Hamile Kalınır mı?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Spiral Kaç Yıl Kullanılır?

Anestezi ile Spiral Takılması

Anestezi ile Spiral Takılması

Spiral Nedir? Spiral Doğum Kontrol Yöntemi

Spiral Nedir? Spiral Doğum Kontrol Yöntemi

Gebelikten Korunma Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikten Korunma Spiral Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Spiral Nasıl Takılır?

Spiral Nasıl Takılır?

Güncel

Hormonlu Spiral Yan Etkileri Nelerdir?

Hormonlu Spiral Yan Etkileri Nelerdir?